Ministerstvo spravedlnosti: Novela přináší právní poradenství i zastoupení v řízení

28.6.2018 1:50 odp.

Novela zákona o advokacii rozšiřuje od 1. července 2018 státem zajištěnou právní pomoc. Ta nově pokryje i oblast mimo řízení před orgány veřejné moci ve formě právních porad, oblast správního řízení a řízení před Ústavním soudem.

Ministerstvo spravedlnosti: Novela přináší právní poradenství i zastoupení v řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Touto změnou tak Ministerstvo spravedlnosti doplňuje bezplatnou právní pomoc tam, kde nebyla v současnosti poskytována. O pomoc lze žádat prostřednictvím připravených formulářů.

Nemajetní žadatelé se budou moci obrátit na Českou advokátní komoru s žádostí o určení advokáta k poskytnutí právní porady nebo k poskytnutí právní služby. Novela pamatuje také na poradenství pro cizince umístěné v zařízení pro zajištění cizinců nebo v přijímacím středisku.

Právní porady budou probíhat v rozsahu maximálně 120 minut ročně. Za vyřízení žádosti musí žadatel České advokátní komoře uhradit poplatek ve výši 100 Kč. Od tohoto poplatku budou osvobozeni např. držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P nebo osoby pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi. Odměna advokáta určeného Českou advokátní komorou k poskytnutí právní porady je stanovena na 150 Kč za každou započatou půl hodinu právní porady a na 300 Kč za každou započatou hodinu právního poradenství pro cizince v detenčním zařízení.

Nemajetní žadatelé se dále budou moci obracet na Českou advokátní komoru s žádostí o určení advokáta k poskytnutí právní služby, a to v případě, kdy potřebují komplexnější právní službu, která svým rozsahem překračuje drobnou právní pomoc. Typicky jde hlavně o zastupování v řízení. Odměnu advokáta bude stát proplácet v případě, že bude advokát určen Českou advokátní komorou pro řízení před Ústavním soudem nebo řízení před orgánem veřejné správy. Odměna advokáta určeného k poskytnutí právní služby se určuje podle ustanovení o mimosmluvní odměně upravené v advokátním tarifu a je snížena o 20 %; toto snížení sazby je totožné jako v případě advokáta ustanoveného ex offo.

Více informací o rozšířeném systému státem zajištěné právní pomoci naleznete také ZDE.

Žádosti o jednotlivé formy právní pomoci budou žadatelé podávat prostřednictvím formulářů stanovených vyhláškou Ministerstva spravedlnosti, která je účinná rovněž od 1. července 2018.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

22:11 FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové proved…