Ministerstvo spravedlnosti: Novelu zákona o státním zastupitelství vláda schválila

25.05.2023 19:15 | Tisková zpráva

Vláda schválila novelu zákona o státním zastupitelství. Ta např. zavádí 7 leté funkční období pro nejvyššího státního zástupce bez možnosti opakování, právně upravuje postavení vedoucích státních zástupců či jasně stanovuje pravidla pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců.

Ministerstvo spravedlnosti: Novelu zákona o státním zastupitelství vláda schválila
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Nově budou moci být vedoucí státní zástupci odvolatelní pouze v kárném řízení. Nejvyššího státního zástupce bude moci i nadále odvolat vláda, zákon ale stanovuje jasné a konkrétní důvody. Proti nim se navíc může vrchní žalobce bránit u Nejvyššího správního soudu. Novela tedy jasně eliminuje riziko nepřípustného politického vlivu nebo tlaku na fungování státního zastupitelství.

Vláda stanovila jasná pravidla pro fungování státních zástupců. Funkční období nejvyššího státního zástupce stanovila na 7 let s podmínkou desetileté právní praxe. Nejvyšším státním zástupcem může být jmenován i odborník z jiné právnické profese, ale pouze pokud má vykonanou 6 letou praxi v soustavě státního zastupitelství.

Návrhem zákona dochází ke splnění závazku obsaženého v programovém prohlášení vlády a zároveň sleduje cíle doporučení, která jsou České republice v této oblasti dávána ze strany mezinárodních organizací (hodnocení Skupiny států proti korupci – GRECO). Návrh byl během procesu tvorby konzultován, připomínkován, doplněn a schválen všemi předsedy koaličních poslaneckých klubů. Návrh novely zákona o státním zastupitelství odeslalo Ministerstvo spravedlnosti do připomínkového řízení již v říjnu 2022 (více ZDE).

Vedení ministerstva se soustavou SZ jedná pravidelně. Naposledy jednal ministr spravedlnosti Pavel Blažek dne 18. května 2023 také o návrhu zákona o kárné odpovědnosti soudců a státních zástupců (více ZDE). Nad základními parametry panuje se SZ (ale i soudci) shoda.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …