Ministerstvo spravedlnosti: Novelu zákona o státním zastupitelství vláda schválila

25.05.2023 19:15 | Tisková zpráva

Vláda schválila novelu zákona o státním zastupitelství. Ta např. zavádí 7 leté funkční období pro nejvyššího státního zástupce bez možnosti opakování, právně upravuje postavení vedoucích státních zástupců či jasně stanovuje pravidla pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců.

Ministerstvo spravedlnosti: Novelu zákona o státním zastupitelství vláda schválila
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Nově budou moci být vedoucí státní zástupci odvolatelní pouze v kárném řízení. Nejvyššího státního zástupce bude moci i nadále odvolat vláda, zákon ale stanovuje jasné a konkrétní důvody. Proti nim se navíc může vrchní žalobce bránit u Nejvyššího správního soudu. Novela tedy jasně eliminuje riziko nepřípustného politického vlivu nebo tlaku na fungování státního zastupitelství.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 26590 lidí

Vláda stanovila jasná pravidla pro fungování státních zástupců. Funkční období nejvyššího státního zástupce stanovila na 7 let s podmínkou desetileté právní praxe. Nejvyšším státním zástupcem může být jmenován i odborník z jiné právnické profese, ale pouze pokud má vykonanou 6 letou praxi v soustavě státního zastupitelství.

Návrhem zákona dochází ke splnění závazku obsaženého v programovém prohlášení vlády a zároveň sleduje cíle doporučení, která jsou České republice v této oblasti dávána ze strany mezinárodních organizací (hodnocení Skupiny států proti korupci – GRECO). Návrh byl během procesu tvorby konzultován, připomínkován, doplněn a schválen všemi předsedy koaličních poslaneckých klubů. Návrh novely zákona o státním zastupitelství odeslalo Ministerstvo spravedlnosti do připomínkového řízení již v říjnu 2022 (více ZDE).

Vedení ministerstva se soustavou SZ jedná pravidelně. Naposledy jednal ministr spravedlnosti Pavel Blažek dne 18. května 2023 také o návrhu zákona o kárné odpovědnosti soudců a státních zástupců (více ZDE). Nad základními parametry panuje se SZ (ale i soudci) shoda.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

příspěvek na péči 1. stupeň

Jak může stačit mamince 1. stupeň příspěvku, když je nastaven na 880 Kč ? 3 x týdně potřebuje naši péči, má přiznané 4 body pomoci. Proč nejsou v parametrech posuzování například procházky s doprovodem ? Pokud bychom ji nebrali 4x týdně ven, přestala by chodit. Kdo může rozhodnout, že její aktivity ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR ještě více posiluje spolupráci s ukrajinskou policií

22:03 Policie ČR ještě více posiluje spolupráci s ukrajinskou policií

Úsek služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR s orgány vymáhajícími právo na Ukrajině spol…