Ministerstvo spravedlnosti: Vězni budou mít další šanci pracovat ve výkonu trestu

20.12.2018 21:13

Nový typ spolupráce mezi státním a soukromým sektorem odstartoval ve čtvrtek 20. prosince 2018 podpisem Smlouvy o právu stavby a Koncesní smlouvy na výstavbu a provoz výrobní haly, kterou mezi sebou slavnostně uzavřeli zástupci Vězeňské služby a Věznice Plzeň a společnosti MEA Metal Applications, s.r.o.

Ministerstvo spravedlnosti: Vězni budou mít další šanci pracovat ve výkonu trestu
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR
reklama

„V současné době existuje velké množství odsouzených, které nelze zaměstnat jinak než v rámci střežených pracovišť. Ta jsou umístěna ve stávajících objektech věznic nebo vazebních věznic. Tento ojedinělý projekt nám nyní otevírá další nové možnosti zaměstnávání odsouzených a přináší samozřejmě také důležité a výjimečné propojení státního a soukromého sektoru,“ upřesnil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Jde o vůbec první případ spolupráce státu a soukromého sektoru, který přinese další možnosti rozšíření zaměstnávání odsouzených. Má velmi důležitý společenský dopad pro následný bezproblémový návrat odsouzených do občanského života po uplynutí jejich trestu. Z důvodů stoupající míry zaměstnanosti v období posledních let, musí také justice hledat nová řešení rozvoje, která ovšem často není schopen financovat pouze státní rozpočet.

„Nejenže se jedná o první projekt tohoto typu v České republice, ale pro věznici má výstavba této haly význam hned v několika aspektech. Zvýší se bezpečnost, protože do věznice již nebudou vjíždět kamiony, které nyní zásobují pracoviště, a značně se omezí pohyb dalších osob v areálu věznice. Díky tomu se sníží riziko průniku zakázaných předmětů do věznice. Dále se pak zvýší zaměstnanost odsouzených osob v plzeňské věznici o dalších sto,“ doplnil generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.

V provozu bude zaměstnáno téměř 300 odsouzených v třísměnném provozu. Ti se zapracují v profesích svářeč, obsluha lisu, obsluha manipulační techniky a dalších řemeslných zručností v kovovýrobě, které mohou využít, vzhledem k poptávce trhu práce, i po propuštění z výkonu trestu.

„Díky projektu, který se nyní rozjíždí, bude výstavba výrobní haly, její údržba, opravy a zabezpečení odsouzených ve finanční režii vítězné firmy. To státu ušetří několik set milionů korun. Rád bych poděkoval kolegům z Ministerstva financí, vše se podařilo i díky spolupráci s nimi,“ uvedl náměstek minstra spravedlnosti Miroslav Zábranský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj přispěje na sanaci skály, která ohrožuje cyklostezku mezi Bílovicemi a Obřany

19:38 Moravskoslezský kraj přispěje na sanaci skály, která ohrožuje cyklostezku mezi Bílovicemi a Obřany

Oblíbená cyklostezka, která měří 3,7 kilometru a vede po levém břehu Svitavy, musela být koncem dubn…