Ministerstvo vnitra: Bezpečnost dětí na internetu. Hlavní téma letošního Dne bezpečnějšího internetu

13.02.2022 12:58 | Tisková zpráva

Ministerstvo vnitra se opět společně s Policií ČR a dalšími partnery připojuje ke Dni bezpečnějšího internetu. Hlavním letošním tématem je bezpečnost dětí na internetu.

Ministerstvo vnitra: Bezpečnost dětí na internetu. Hlavní téma letošního Dne bezpečnějšího internetu
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Mezinárodní kampaň Safer Internet Day se uskutečnil 8. února. Cílem je zvýšit povědomí o aktuálních nebezpečích v online prostředí a propagovat jeho bezpečné a pozitivní užívání. 

Anketa

Měl by ombudsman Křeček skončit za výrok, že Romové si za svou bytovou situaci můžou sami?

0%
98%
hlasovalo: 34665 lidí

Ministerstvo vnitra proto 8. února 2022 organizuje společně se sdružením CZ.NIC odbornou konferenci, která propojuje subjekty veřejného, komerčního i neziskového sektoru při sdílení informací pro co nejefektivnější prevenci kybernetické kriminality. Přednášky o digitalizaci vzdělávání, prevenci a aktivitách k bezpečnosti na internetu, o online světě v dětských domovech či kyberprevenci ve školách reflektují letošní hlavní téma – bezpečnost dětí na internetu.

To vše se realizuje v době, kdy kybernetická kriminalita a kriminalita páchaná v kyberprostoru dosahuje rekordních čísel. V roce 2021 Policie ČR registrovala více než 9500 takových případů, oproti cca 1500 případů před 10 lety, kdy začaly být samostatně evidovány. Přitom celková kriminalita za tu dobu klesla o více než polovinu. Řada tradičních trestných činů se totiž přesouvá právě do kyberprostoru a část z nich pak zůstává skrytá a nepostižená.

„Oblast internetu je naprosto klíčovým prostředím, které nás dnes všechny ovlivňuje v našich pracovních i osobních životech. S pandemií nemoci covid-19 ještě více než kdykoli předtím. Pachatelé využívají stále sofistikovanější postupy. Proto je při předcházení kybernetickým trestným činům naprosto zásadní vzdělávání v obezřetnosti na internetu, zejména u těch nejvíce zranitelných, jako jsou děti či senioři,“ říká náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík.

Preventivní kampaně upozorňují dlouhodobě na problémy, které mohou vznikat v online prostředí, především na sociálních sítích či v digitální identitě. Snahou je, aby se internetový svět stal bezpečnějším a lepším místem pro všechny, zejména pro děti a mladé lidi. „Mezi nejčastější případy kyberkriminality patří vedle podvodů i mravnostní kriminalita. Sexuální zneužívání dětí online (ale i offline) je globální problém, proti kterému je třeba bojovat, a to v rovině zefektivnění vyšetřování, prevence i pomoci obětem. Tato problematika bude patřit mezi priority českého předsednictví v Radě EU ve druhém pololetí tohoto roku,“ doplňuje Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality.

Ministerstvo vnitra společně s Policií ČR úzce spolupracuje se zástupci Úřadu vlády, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem průmyslu a obchodu a i dalšími partnery z komerční i nekomerční zóny, jako je například sdružení CZ.NIC, které v Česku provozuje Safer Internet Center.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 3,0 %

22:04 Český statistický úřad: V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 3,0 %

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v březnu 74,6%. Oproti březnu 2023 se snížil o…