Ministerstvo vnitra: Jednání o reformě migrační a azylové politiky

03.12.2019 14:52

V pondělí 2. prosince 2019 se v Bruselu konalo zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, na kterém Českou republiku zastupoval náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek. Tématem jednání byla migrační a azylová politika EU, na potřebě jejíž reformy panuje mezi členskými státy shoda. Česká republika potvrdila svůj odmítavý postoj k povinným kvótám, EU by se naopak měla zaměřit na ochranu vnějších hranic či zlepšení návratové politiky.

Ministerstvo vnitra: Jednání o reformě migrační a azylové politiky
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR
reklama

Česká republika je připravena aktivně se zapojit do diskuse o reformě azylové a migrační politiky EU. „Musí dojít k vytvoření silného, efektivního, kriziodolného systému, kterýzároveň zajistí ochranu těm, kteří ji opravdu potřebují,“ sdělil Jakub Kulhánek s tím, že splnění těchto předpokladů se musí dosáhnout konsenzem všech členských států a že novou Evropskou komisi čeká při hledání řešení náročná práce.

Náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek zdůraznil, že reforma společného systému by se měla zaměřit především na témata, na kterých panuje mezi státy EU shoda. Těmi jsou například lepší ochrana vnějších hranic Unie nebo zdokonalení návratů osob, které nemají nárok na azyl v EU. S tím souvisí i vyjednávání EU o návratových dohodách s relevantními třetími zeměmi a jejich následné plnění. „Bez funkční návratové politiky půjde současný azylový systém stabilizovat jen stěží,“ uvedl Jakub Kulhánek.

Česká republika, společně s dalšími státy také zopakovala svůj zamítavý postoj k povinným relokacím či finančním sankcím pro státy, které se odmítnou na systému redistribuce osob napříč EU podílet. „Kvóty na přerozdělování migrantů Evropu rozděluji a brzdí v hledání evropského řešení migrace. Zároveň jednotlivé státy EU musí mít právo určit, kdo smí vstoupit na jejich území,“ řekl náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek. V tomto ohledu je Česká republika státům, které jsou migrací nejvíce zasaženy, připravena pomoci a v případě krize svou pomoc nadále posilovat. „Musíme však mít právo a svobodu se rozhodnout, v jaké formě takovou podporu poskytneme,“ dodal Kulhánek.

Téma budoucnosti migrační a azylové politiky EU považuje ČR v kontextu nového legislativního cyklu za nadmíru důležité, a i proto jej ministr vnitra zařadil na pořad jednání ministrů vnitra Visegrádské skupiny a Rakouska, které proběhlo dne 21. listopadu v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Vicemistr Evropy míchá drinky u zamrzlého Lipna

22:54 Turistický spolek Lipenska: Vicemistr Evropy míchá drinky u zamrzlého Lipna

David Neumann je mistr České republiky a vicemistr Evropy ve Flair bartendingu, tedy barmanském spor…