Ministerstvo vnitra: Reakce na informace od veřejné ochránkyně práv

21.02.2019 11:05

Ministerstvo vnitra reaguje na informace, které zveřejnila veřejná ochránkyně práv týkající se řízení o udělení státního občanství ČR.

Ministerstvo vnitra: Reakce na informace od veřejné ochránkyně práv
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Zpravodajské služby a orgány činné v trestním řízení nejsou ze zákona správní úřady, jejichž činnost může veřejný ochránce práv šetřit. Informace, které ombudsmanka požaduje, by jí tyto subjekty podle zákona stejně neposkytly. Není proto důvod, aby se seznamovala se stanovisky, které si od nich Ministerstvo vnitra vyžádalo v rámci řízení o udělení státního občanství. Utajované informace jsou určené výlučně pro účely řízení o udělení státního občanství. Posuzování státobezpečnostní spolehlivosti žadatelů o udělení občanství je plně v působnosti Policie ČR, zpravodajských služeb a Ministerstva vnitra. Veřejná ochránkyně práv není příslušná žádným způsobem skutečnosti vyplývající z těchto stanovisek posuzovat, vyhodnocovat a činit na jejich základě závěry související s bezpečností státu.

Pokud bychom jí umožnili seznamovat se a jakkoliv přezkoumávat  stanoviska zpravodajských služeb či policie, jednalo by se dle názoru Ministerstva vnitra o zřejmé obcházení zákona o veřejném ochránci práv. Ombudsmanka by tak nepochybně přímo vztáhla svou působnost na zpravodajské služby a orgány činné v trestním řízení.

Vzhledem k výše uvedenému rozhodl ministr vnitra, že ombudsmance seznamování se s těmito podklady neumožní. Pro úplnost uvádíme, že Ministerstvo vnitra od data nabytí účinnosti zákona o státním občanství tj. od 1.1.2014 do konce roku 2018 obdrželo celkem 18 229 žádostí o udělení státního občanství ČR.  K zamítnutí žádosti z důvodu bezpečnosti státu v první instanci došlo pouze ve 170 případech. Část  těchto rozhodnutí, přibližně pětina případů, pak navíc byla zrušena ministrem vnitra v rámci řízení o rozkladu, kdy státobezpečnostní riziko již odpadlo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Labe: Významné investiční akce s předpokladem zahájení v roce 2020

22:02 Povodí Labe: Významné investiční akce s předpokladem zahájení v roce 2020

Povodí Labe, státní podnik zveřejňuje „Přehled plánovaných významných investičních akcí s předpoklad…