Ministerstvo vnitra podpořilo projekt ke zjišťování radiace na území ČR

27.05.2020 14:52

Ministerstvo vnitra podpořilo projekt RAMESIS, který zavedl systém monitorování radiační situace v České republice. V rámci projektu byly vyvinuty, vyrobeny a pořízeny měřicí přístroje pro stacionární i pro mobilní měření, které jsou bezplatně zapůjčovány školám, institucím i zájemcům z řad široké veřejnosti. Díky nim lze sledovat základní informace o radiační situaci formou měření dávkového příkonu.

Ministerstvo vnitra podpořilo projekt ke zjišťování radiace na území ČR
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR
reklama

Projekt RAMESIS realizoval Státní ústav radiační ochrany ve spolupráci s ČVUT a společností NUVIA a je zaměřen na zvýšení bezpečnosti občanů měst a obcí zavedením systému monitorování radiační situace v souladu s aktuálními světovými trendy – podporou tzv. občanského monitorování a občanských měřicích sítí v rámci celosvětově rozšířené tzv. Citizen Science. Od počátku realizace v roce 2015 se do měření zapojili kromě škol a studentů i zájemci z řad profesionálních a dobrovolných hasičů, skautské organizace a veřejnost. Všechna získaná data jsou veřejnosti volně k dispozici pod svobodnou licencí, a je možné je tedy využít jako podklad pro další zpracování či vědeckou činnost.

Sběr, ukládání, zpracování a prezentaci výsledků těchto měření zajišťuje na své webovém portálu Státní ústav radiační ochrany, v. v. i., Praha (ZDE). Zajištěna je také podpora uživatelů jak v oblasti provádění a hodnocení vlastních měření, tak i v oblasti radioaktivity a radiační ochrany obecně - prostřednictvím webového informačního portálu RAMESIS Wiki (ZDE). Zájemci o zapůjčení stacionárních či mobilních přístrojů, popřípadě zapojení do projektu, mohou kontaktovat ramesis@suro.cz.

Více naleznete ZDE.

Výsledky měření jsou na webovém portálu Aplikace RAMESIS ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM přispěl pozemkem k revitalizaci přednádražního prostoru ve Vsetíně

7:34 ÚZSVM přispěl pozemkem k revitalizaci přednádražního prostoru ve Vsetíně

Vsetínské pracoviště převedlo v rámci rekonstrukce železniční stanice Vsetín jeden pozemek Správě že…