Ministerstvo zahraničí: Členské země OSN se dohodly na ochraně oceánů

08.03.2023 8:24 | Tisková zpráva

Po více než 37 hodinách kontinuálních jednání a téměř 20 letech od prvních rozhovorů se členské státy OSN shodly na finální podobě Úmluvy OSN o mořském právu o ochraně a udržitelném využívání mořské biologické rozmanitosti.

Ministerstvo zahraničí: Členské země OSN se dohodly na ochraně oceánů
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

„Jedná se o důležitý krok směrem k ochraně oceánů. V současné chvíli je chráněno pouze 1 % volného moře, což zdaleka nedosahuje mezinárodně dohodnutého cíle přijatého v prosinci loňského roku, tedy ochránit 30 % volného moře do roku 2030. Přijetí dohody je důležitý krok k dosažení tohoto cíle a Česko vítá shodu na její finální podobě,“ uvedl ministr Lipavský.

Na sjednávání se Česká republika podílela koordinovaně s EU již od jejího počátku. Přijetí významně posílí ochranu oceánů za hranicemi národní jurisdikce. Vzhledem k absenci právního mechanismu pro zřizování chráněných oblastí na volném moři by bez přijetí dohody bylo splnění tohoto cíle velmi složité.

Dohoda vytváří mechanismus pro vytvoření celosvětové sítě chráněných mořských oblastí, posiluje procesy posuzování potenciálně škodlivých činností, stanoví sdílení přínosů z mořských genetických zdrojů a obsahuje významná ustanovení o budování kapacit a přenosu mořských technologií.

Shoda mezi členskými státy je významným krokem pro ochranu oceánů a velkým úspěchem diplomacie.

reklama

autor: Tisková zpráva

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti zaslalo ke schválení vládou návrh na omezení přísedících

16:08 Ministerstvo spravedlnosti zaslalo ke schválení vládou návrh na omezení přísedících

Návrh zákona o soudech, soudcích má za cíl zefektivnit soudní rozhodování. Návrh zákona přináší význ…