Ministerstvo zahraničí: Působení žen v humanitární pomoci připomíná Světový humanitární den 2019

19.08.2019 9:10

Světový humanitární den se slaví každoročně 19. srpna – v den pumového útoku na ústředí OSN v Bagdádu, při němž v srpnu 2003 zahynulo 22 humanitárních pracovníků OSN včetně zvláštního představitele generálního tajemníka OSN brazilského diplomata Sergia Vieira de Mella. Následně Valné shromáždění OSN vyhlásilo 19. srpen jako Světový humanitární den.

Ministerstvo zahraničí: Působení žen v humanitární pomoci připomíná Světový humanitární den 2019
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Cílem Světového humanitárního dne je připomenout trvající a v posledních letech i rostoucí humanitární problémy ve světě způsobené přírodními katastrofami, klimatickými změnami, konflikty i další neuváženou lidskou činností, představit práci humanitárních organizací i jednotlivců a vzpomenout na humanitární pracovníky, kteří při pomoci druhým byli napadeni, uneseni nebo dokonce zabiti. V oboru humanitární pomoci jsou výrazně zastoupeny i ženy, které působí v českých, zahraničních a mezinárodních organizacích i v řadě lokálních profesionálních a dobrovolnických aktivit. Právě jim je věnován letošní Světový humanitární den.

V České republice jsou ženy zodpovědné za poskytování humanitární pomoci do zahraničí (Ministerstvo zahraničních věcí), za pomoc uprchlíkům v místě jejich prvního vysídlení (Ministerstvo vnitra) nebo za snižování rizika katastrof (Ministerstvo životního prostředí). V českých nevládních humanitárních organizacích ženy koordinují pomoc Sýrii (Český červený kříž), Jižnímu Súdánu (Magna) nebo Indonésii (ADRA).

Nesmíme zapomínat na to, že ženy a dívky jsou na druhé straně bohužel také častými oběťmi konfliktů a nuceného vysídlení. Jsou ohroženy zvláště sexuálně motivovaným násilím, v důsledku kterého bývají vyloučeny z vlastní komunity.

Co můžeme dělat?

Inspirovat se příběhy žen, které v těžkých podmínkách pomáhají oběhem katastrof i konfliktů: ZDE, ZDE a ZDE

Zapojit se u příležitosti Světového humanitárního dne do digitální kampaně #womenhumanitarian

Zkoumat možnosti uplatnění vlastních schopností v pomáhajících organizacích a jejich dobrovolnických projektech (viz např. UNICEF Česká republika ZDE, Lékaři bez hranic ZDE nebo Dobrovolníci OSN ZDE nebo ZDE).

Finančně podporovat projekty českých i mezinárodních humanitárních organizací v zemích postižených přírodními katastrofami, konflikty a nuceným vysídlením (pro další informace navštivte stránky ZDE a ZDE nebo jednotlivých českých a mezinárodních humanitárních organizací).

Další informace a materiály ke Světovému humanitárnímu dni ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Odry: Zahájená oprava opěrné zdi v toku Bílovka v Bílovci omezí provoz

20:33 Povodí Odry: Zahájená oprava opěrné zdi v toku Bílovka v Bílovci omezí provoz

Vodohospodáři Povodí Odry zahájili opravu pravobřežní opěrné zdi v obci Bílovec v km 11,260 – 11,500…