Ministerstvo zahraničních věcí: Česko bude mít nové velvyslanectví v Mali

30.09.2018 17:35

Ministerstvo zahraničních věcí v souladu s rozhodnutím vlády ČR ze dne 26. září 2018 zřídí Velvyslanectví Česka v Mali. Nový úřad ČR začne působit v hlavním městě Bamaku od 1. ledna 2019. Mezi jeho úkoly bude patřit posilování bezpečnostní spolupráce, navyšování české přítomnosti ve vojenských a civilních misích s cílem stabilizace regionu Sahelu nebo podpora ekonomické spolupráce.

Ministerstvo zahraničních věcí: Česko bude mít nové velvyslanectví v Mali
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Zřízení Velvyslanectví ČR v Mali se sídlem v hlavním městě Bamaku je důležitým krokem v budování vlastní expertízy pro frankofonní region Sahelu, na jejímž základě bude ČR efektivněji přispívat k řešení problémů regionu. Jeho vznik předpokládá vládní Strategie ČR na podporu stabilizace a rozvoje zemí Sahelu pro období 2018 – 2021, kde je zřízení zastupitelského úřadu v této oblasti explicitně zmíněno.

Region Sahelu je zdrojovou a tranzitní oblastí migrace do Evropy a zároveň se potýká s působením teroristických skupin, pašováním zbraní a drog či obchodem s lidmi. Mezi příčiny problémů patří nestabilita v regionu v souvislosti s konfliktem v Mali, propustnost hranic a neexistence efektivní kontroly území ze strany jednotlivých států. Problémem jsou rovněž špatné socioekonomické podmínky umocněné desertifikací a populačním růstem.

Situace v Sahelu má díky své geografické blízkosti zásadní dopad na bezpečnostní a migrační situaci v Evropě. Je proto v zájmu Česka přispět k uklidnění a stabilizaci zmíněného regionu a aktivně se zapojit do aktivit EU a členských států v této oblasti.

Nově zřizované Velvyslanectví ČR v Bamaku bude hrát klíčovou roli při posilování bezpečnostní spolupráce a při navyšování naší přítomnosti ve vojenských a civilních misích v regionu. Jeho existence je klíčovým předpokladem pro postupné rozšíření českých humanitárních a stabilizačních aktivit v oblasti. V neposlední řadě bude nově zřízený úřad přispívat k rozvoji ekonomické spolupráce. I přes složitou bezpečnostní situaci zůstává Mali významným obchodním partnerem ČR, čtvrtým mezi zeměmi subsaharské Afriky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: Při nákupu dřeva před zimou si zkontrolujte hlavně cenu

22:27 Česká obchodní inspekce: Při nákupu dřeva před zimou si zkontrolujte hlavně cenu

Na začátku topné sezóny České obchodní inspekce upozorňuje spotřebitele, aby si při nákupu palivovéh…