Ministerstvo zdravotnictví vydává doporučení pro občany, kteří cestují do Chorvatska a Francie

29.08.2020 9:31

Ministerstvo zdravotnictví ČR na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a na základě vyhodnocení epidemiologické situace nebude pro další týden měnit seznam zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19. Vydává však důrazné doporučení pro všechny občany, kteří cestují do Chorvatska a Francie, kde se epidemiologická situace zhoršuje.

Ministerstvo zdravotnictví vydává doporučení pro občany, kteří cestují do Chorvatska a Francie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Červené zůstává nadále Španělsko a Rumunsko. Při návratu z těchto zemí je nutné podstoupit na území ČR do 72 hodin test na COVID-19. Toto pravidlo také platí pro zahraniční pracovníky z těchto zemí a dále ze všech zemí označených v seznamu hvězdičkou a všech mimo unijních států neuvedených v seznamu. Na seznamu zemí s hvězdičkou bude od pondělí pouze Lucembursko a Malta. Vzhledem ke zlepšení situace se ruší povinnost testování při vstupu do republiky u pracovníků z Belgie a Bulharska zaměstnaných v ČR.

Ministerstvo zdravotnictví věnuje zvýšenou pozornost a denně vyhodnocuje situaci zejména v Chorvatsku a Francii, kde počty nakažených v posledním týdnu vzrostly. Zvýšené epidemiologické riziko je v chorvatské Splitsko-dalmatinské župě, ve Francii jsou to oblasti Île-de-France a Provence-Alpes-Côte d’Azur. Ministerstvo zdravotnictví pro cesty do těchto zemí občanům důrazně doporučuje dodržovat základní hygienická pravidla.

„Občané by měli brát naše doporučení velmi vážně a rozhodně situaci nepodceňovat. Zejména v místech, kde se vyskytuje větší množství osob, je nutné dodržovat bezpečné rozestupy, nosit roušku a pravidelně si umývat, popř. dezinfikovat ruce. Občané by také měli v těchto lokalitách zvážit návštěvu velkých akcí. Bohužel právě párty na pobřeží jsou častým případem nákazy, které mají pak ve svém důsledku desítky pozitivních kontaktů napříč celou republikou,“ vysvětlila Jarmila Rážová, hlavní hygienička ČR.

Doporučení hlavní hygieničky ČR pro cesty do Chorvatska a Francie

  • Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách (bary, restaurace, noční podniky atd.) a raději zůstaňte na čerstvém vzduchu.
  • Dodržujte bezpečnou vzdálenost, alespoň 2 metry, od cizích osob, a to jak ve vnitřních prostorách, tak i ve venkovních (restaurační zahrádky, pláže atd.).
  • Při cestách hromadnou dopravou či v jiných místech, kde se koncentruje hodně lidí, pokud možno používejte roušku či jiný prostředek ochrany úst a nosu.
  • Dodržujte zásady hygieny rukou. V případě, že nemáte po ruce dezinfekční prostředek, umyjte si ruce pečlivě mýdlem a teplou vodou, a to zejména před jídlem či po cestě hromadnou dopravou.
  • Pokud jsou v konkrétní zemi jiné nebo přísnější podmínky, důrazně doporučujeme je dodržovat!

Doporučení hlavní hygieničky ČR cestovatelům po návratu z Chorvatska a Francie

  • Po dobu 14 dnů sledujte svůj zdravotní stav.
  • V případě příznaků zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře.
  • Vyhýbejte se hromadným akcím a dodržujte bezpečný odstup, alespoň 2 metry, od ostatních.
  • Zvažte návštěvy domovů pro seniory a jiných zranitelných skupin obyvatel. Pokud se pro návštěvu rozhodnete, nezapomeňte na ochranu úst a nosu.
  • Při cestách hromadnou dopravou či v jiných místech, kde se koncentruje hodně lidí, pokud možno používejte roušku či jiný prostředek ochrany úst a nosu.
  • Často si myjte ruce vodou a mýdlem a používejte dezinfekci.
  • Kýchejte do jednorázového kapesníku nebo do rukávu.

Další aktuální informace najdete na našem specializovaném webu ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…