Ministerstvo zemědělství řeší osud nemovitostí bez vlastníka

07.10.2015 14:15

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním (ČÚZK) úspěšně řeší problematiku nemovitostí, s nimiž hospodařily v současnosti již neexistující resortní organizace. Ministerstvo zemědělství tak usiluje o vyjasnění a narovnání majetkových poměrů státu.

Ministerstvo zemědělství řeší osud nemovitostí bez vlastníka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo zemědělství
reklama

Jde o přibližně 3200 nemovitostí, u nichž Ministerstvo a ČÚZK v listu vlastnictví stále evidují již neexistující výzkumné ústavy, právní předchůdce Lesů ČR či jiné zaniklé subjekty z resortu zemědělství. Většinu z těchto nemovitostí tvoří zbytkové parcely, tedy špatně využitelné pozemky, pozemky bez veřejné přístupové cesty a pozemkové parcely u již prodaných bytových domů.

V letošním roce tak byla například vyřešena část majetku právních předchůdců Lesů ČR, tedy podniků Jihomoravské státní lesy Brno nebo Východočeské státní lesy Hradec Králové.

Proces začíná prověřením případného právního nástupnictví a poté je určen charakter (druh) pozemku. Podle výsledku šetření pak dojde k převodu příslušnosti hospodařit odpovídající organizační složce státu či státnímu podniku – například Státnímu pozemkovému úřadu, státnímu podniku Lesy ČR či Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Celý proces výrazně usnadňuje hospodaření s nemovitostmi, u nichž dosavadní právní stav bránil jejich efektivnímu využití.í

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MAS Naděje: Navzdory epidemii jede spolupráce škol v Litvínově a okolí na plné obrátky

22:02 MAS Naděje: Navzdory epidemii jede spolupráce škol v Litvínově a okolí na plné obrátky

I přes nečekanou pandemii COVID-19 se spolupráce škol na Litvínovsku nezastavila. Jednací místnosti …