„V posledních měsících se objevily případy, kdy vlci napadli hospodářská zvířata, rozhodli jsme se proto na poslední chvíli navýšit množství financí v nově vyhlašované 58. výzvě o 40 milionů korun. Na zabezpečení svých stád mohou chovatelé získat až 85 % způsobilých nákladů, peníze lze využít třeba na elektrické ohradníky, doplnění pevných ohrad či na nákup a výcvik pasteveckých psů [3]. Ve výzvě je pro ně nyní připraveno 120 milionů korun,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Peníze z nových výzev ale půjdou i na projekty zaměřené na boj se suchem, jakými jsou např. zakládání remízků či na zlepšování vodního režimu krajiny. Celkem s dotacemi na zabezpečování stáda před velkými šelmami nebo sázení stromů ve městech jde o 800 milionů korun. „Víme, že obce a města se potýkají s nedostatkem zeleně na veřejných prostranstvích a že projekty bývají opravdu hodně rozmanité. Kromě výsadeb a ošetřování stromů či zakládání trávníků se nově platí i výdaje spojené se založením trvalkových záhonů, po kterých obce dlouhodobě volají či třeba s nákupem laviček [4]. Cílem je nejen více zeleně, ale také to, aby ji lidé využívali a doslova si ji mohli užít,“ vypočítává František Pelc.
Žadatelé mohou podávat žádosti o podporu do všech čtyř specifických cílů prioritní osy 4, která je zaměřena na ochranu přírody a krajiny. Lhůta pro podání projektů trvá až do poloviny září.
Přehled jednotlivých výzev:
Výzva č. 57 – projekty na zajišťování péče o národní kategorie zvláště chráněných území a území soustavy Natura 2000, včetně budování návštěvnické infrastruktury.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva