„Hlavním bodem jednání bylo nalézt shodu v otázce reformy evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS). Ten má i v dalších letech zajišťovat z pohledu nákladů efektivní snižování emisí CO2 a dalších skleníkových plynů v průmyslu a energetice. Systém EU ETS má být hlavním nástrojem k dosažení klimatických cílů EU v intencích Pařížské klimatické dohody z roku 2015, kde se členské státy EU zavázaly snížit své emise nejméně o 40 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.
Po roce a půl složitých vyjednávání se nakonec ministrům evropské osmadvacítky po celodenním úsilí podařilo najít shodu na základním nastavení a principech budoucího fungování systému EU ETS. Přijetím obecného přístupu Rady tak může začít jednání s Evropskou komisí a Evropským parlamentem, který svou pozici k revizi EU ETS přijal na plenárním zasedání 15. února.
„Česká republika od začátku podporovala nastavení další fáze fungování EU ETS tak, aby byla zajištěna stabilita, efektivita, posílení a předvídatelnost systému. Smyslem je, aby zvolená opatření byla transparentní, jasná, administrativně nenáročná a zároveň odpovídajícím způsobem ochránila konkurenceschopnost evropského průmyslu,“ komentuje výsledky jednání ministr Brabec. „Oceňuji, že se po roce a půl intenzivního vyjednávání nyní i za přispění České republiky podařilo dosáhnout obecného přístupu a vyslat tak pozitivní signál pro trh s emisními povolenkami i pro průmyslové podniky. Z pohledu ČR je důležité, že přijatý návrh obsahuje vedle posílení ETS zároveň opatření na ochranu našeho průmyslu. Dohodu se podařilo uzavřít nyní, kdy se celý balík nejvíce blíží pozici ČR,“ dodává ministr Brabec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva