Ministryně Schillerová: Státní dluh klesá druhé čtvrtletí za sebou

01.10.2021 18:09 | Tisková zpráva

Státní dluh k 30. září 2021 poklesl na 2 334 mld. Kč. Ve třetím čtvrtletí letošního roku tak pokračoval trend poklesu státního dluhu, který se oproti konci pololetí snížil z 2 416,3 mld. Kč o 82 mld. Kč. Oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku, kdy se stát s ohledem na očekávané změny úrokových sazeb ze strany ČNB výhodně předfinancoval, se jedná o pokles dokonce o 86 mld. Kč.

Ministryně Schillerová: Státní dluh klesá druhé čtvrtletí za sebou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

V relativním vyjádření představuje státní dluh 39,1% HDP. Oproti proti prvnímu čtvrtletí to znamená pokles o 3,3 procentního bodu. Z pohledu hodnocení státního dluhu České republiky považujeme za podstatné, že jeho aktuální výše zůstává navzdory krizovému hospodaření a zvýšeným schodkům v souvislosti s pandemií koronaviru SARS-Cov-2, na stále nižší úrovni než v roce 2013, kdy státní dluh dosahoval hodnoty 40,6 % HDP.

tabulka

„Díky efektivnímu řízení státního dluhu a likvidity státní pokladny je Česká republika zemí, která už půl roku snižuje své zadlužení a zároveň šetří řádově miliardy korun na úrocích za státní dluh. Lze tedy očekávat, že i mezinárodní srovnání publikované v příštích týdnech Eurostatem potvrdí, že tempo našeho zadlužení je nejnižší ze všech zemí EU,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

graf

Za růstem státní dluhu v prvních měsících letošního roku byla zvýšená emisní činnost Ministerstva financí, které se tak rozhodlo předfinancovat krytí letošních splátek státního dluhu a částečně i krizového schodku státního rozpočtu, a to ještě před očekávaným zahájením cyklu zvyšování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. Vzhledem k tomu, že pohyb výše dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je běžný jev, který je způsobený zejména nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů proti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku, dochází v druhé polovině ke snižování státního dluhu tak, jak Ministerstvo financí splácí již předfinancovaný státní dluh vydaný v minulých letech.

graf

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Celková spotřeba potravin loni vzrostla

15:16 Český statistický úřad: Celková spotřeba potravin loni vzrostla

V roce 2020 připadlo na jednoho obyvatele v průměru více masa, mléka a mléčných výrobků, ovoce, zel…