Ministryně Schillerová: Státní dluh klesá druhé čtvrtletí za sebou

01.10.2021 18:09 | Tisková zpráva

Státní dluh k 30. září 2021 poklesl na 2 334 mld. Kč. Ve třetím čtvrtletí letošního roku tak pokračoval trend poklesu státního dluhu, který se oproti konci pololetí snížil z 2 416,3 mld. Kč o 82 mld. Kč. Oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku, kdy se stát s ohledem na očekávané změny úrokových sazeb ze strany ČNB výhodně předfinancoval, se jedná o pokles dokonce o 86 mld. Kč.

Ministryně Schillerová: Státní dluh klesá druhé čtvrtletí za sebou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

V relativním vyjádření představuje státní dluh 39,1% HDP. Oproti proti prvnímu čtvrtletí to znamená pokles o 3,3 procentního bodu. Z pohledu hodnocení státního dluhu České republiky považujeme za podstatné, že jeho aktuální výše zůstává navzdory krizovému hospodaření a zvýšeným schodkům v souvislosti s pandemií koronaviru SARS-Cov-2, na stále nižší úrovni než v roce 2013, kdy státní dluh dosahoval hodnoty 40,6 % HDP.

tabulka

„Díky efektivnímu řízení státního dluhu a likvidity státní pokladny je Česká republika zemí, která už půl roku snižuje své zadlužení a zároveň šetří řádově miliardy korun na úrocích za státní dluh. Lze tedy očekávat, že i mezinárodní srovnání publikované v příštích týdnech Eurostatem potvrdí, že tempo našeho zadlužení je nejnižší ze všech zemí EU,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

graf

Za růstem státní dluhu v prvních měsících letošního roku byla zvýšená emisní činnost Ministerstva financí, které se tak rozhodlo předfinancovat krytí letošních splátek státního dluhu a částečně i krizového schodku státního rozpočtu, a to ještě před očekávaným zahájením cyklu zvyšování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. Vzhledem k tomu, že pohyb výše dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je běžný jev, který je způsobený zejména nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů proti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku, dochází v druhé polovině ke snižování státního dluhu tak, jak Ministerstvo financí splácí již předfinancovaný státní dluh vydaný v minulých letech.

graf

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

22:30 Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

Ve středu 15. března Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Osob…