Moravská zemská knihovna v Brně ocenila nejlepší komunitní knihovny Jihomoravského kraje roku 2019

18.11.2019 18:35

Šest knihoven kraje převzalo tento čtvrtek ocenění Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2019.

Moravská zemská knihovna v Brně ocenila nejlepší komunitní knihovny Jihomoravského kraje roku 2019
Foto: mzk.cz
Popisek: Moravská zemská knihovna - logo
reklama

Nejlepší z nich, Místní knihovna Kořenec na Blanensku, si navíc odnesla prestižní ocenění TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2019. Tato knihovna zároveň zvítězila v kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel. Vítězi dalších pěti kategorií se staly Místní knihovna Vedrovice, Městská knihovna Jevišovice, Městská knihovna Pohořelice, Městská knihovna Moravský Krumlov a Městská knihovna Kyjov.

Odborná porota složená ze zástupců z knihoven, Jihomoravského kraje i Moravské zemské knihovny v Brně posuzovala v letošním roce celkem 27 nominací. Rozhodující byl například počet kulturních a vzdělávacích akcí a jejich návštěvnost, zaměření aktivit knihovny na nejširší veřejnost, příklady mezigeneračních aktivit, spolupráce s místními školami či spolky a nechybělo ani hodnocení interiéru. Knihovny soutěžily v šesti soutěžních kategoriích podle velikosti obce. Nejúspěšnější knihovny každé z kategorií pak odborná porota navštívila a vybrala z nich jednu, která získala titul TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2019.

Role knihoven v životě obcí se nedá podceňovat, jak připomíná ředitel MZK Tomáš Kubíček: „Fungující knihovna je logickým středem každé občanské společnosti. Je to mimořádně náročný úkol, který vyžaduje nasazení a trpělivost. Knihovník v něm nemůže být sám, ale musí mít podporu starosty či starostky. Tam, kde to funguje, najdete aktivní a kreativní obec. Tam, kde to nefunguje, je to jeden z faktorů, které přispívají k vylidňování obce. Práce knihovny má totiž obrovský dosah.“

Ocenění předali radní kraje pro oblast kultury a památkové péče Tomáš Soukal a ředitel MZK Tomáš Kubíček. Osobní záštitu nad soutěží převzal hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Všem letošním vítězům srdečně gratulujeme!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Hradci Králové prošetřuje majetek nedostatečně identifikovaných vlastníků

22:01 ÚZSVM v Hradci Králové prošetřuje majetek nedostatečně identifikovaných vlastníků

V rámci šetření vlastnického práva k majetku, zapsanému v katastru nemovitostí na nedostatečně ident…