Moravskoslezský kraj: I díky evropským penězům je zdravotní péče kvalitnější a bezpečnější

11.08.2020 19:38

Za poslední čtyři roky přiteklo do zdravotnických zařízení Moravskoslezského kraje přes 730 milionů korun z evropských fondů.

Moravskoslezský kraj: I díky evropským penězům je zdravotní péče kvalitnější a bezpečnější
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj
reklama

Za evropské peníze se tak mimo jiné vybudovala infrastruktura nezbytná pro bezpečné fungování procesů ve zdravotnictví, zdravotnická záchranná služba má mobilní aplikaci First responder, která zvyšuje šanci pacientů na přežití, krajské nemocnice pořídily nové zdravotnické přístroje, zmodernizovaly se a zateplily nemocniční budovy.

„Moravskoslezský kraj si umí ‚sáhnout‘ na evropské peníze. Patříme k významným žadatelům o podporu z evropských finančních zdrojů, v počtu podaných žádostí jsme jedni z nejaktivnějších v Česku. Díky těmto penězům pak můžeme podpořit řadu užitečných projektů ve všech oblastech života. Finanční prostředky určené na rozvoj zdravotnictví v regionu a péči o zdraví lidí využíváme účelně, posuzujeme priority, potřebnost a bereme ohled na finanční situaci jednotlivých zdravotnických zařízení,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Dodal, že necelých 80 milionů korun z Evropské unie pomohlo v nemocnicích zřizovaných Moravskoslezským krajem vybudovat potřebnou informační a hardwarovou infrastrukturu, která je nezbytná pro bezpečné fungování procesů ve zdravotnictví zaměřených na pacienty. Dalších 18 milionů korun putovalo do Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, která tak dostala nový systém – mobilní aplikaci First responder na zvýšení šance na přežití u osob, a vybavení do vzdělávacího a výcvikového střediska.

„Přes 34 milionů korun šlo na snížení energetické náročnosti nemocničních budov a výjezdových stanovišť zdravotnické záchranky. Skoro půl miliardy korun dostaly krajské nemocnice na projekty, díky kterým mohly pořídit nové zdravotnické přístroje. Přes 44 milionů korun využily krajské nemocnice na zvýšení kybernetické bezpečnosti, za evropské peníze se v současnosti rekonstruuje i například pavilon psychiatrie v havířovské nemocnici,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Peníze z EU využil Moravskoslezský kraj také na realizaci finančně velmi náročných projektů, vedoucích k další elektronizaci procesů ve zdravotnictví – k zavádění elektronické zdravotnické dokumentace, zajištění provozu elektronického podepisování v laboratořích, mezilaboratorní komunikace, zajištění provozu mobilní vizity, umožnění objednávání pacientů na vyšetření v nemocnicích přes internet, telemedicíny, další rozvoj elektronické komunikace mezi zdravotní záchrannou službou a zdravotnickými zařízeními.

„Elektronizace zdravotnictví má jasný cíl: Zvýšit efektivitu, kvalitu, dostupnost a bezpečí poskytované zdravotní péče. A také nabídnout pacientům a zdravotníkům určitý komfort, šetřit jejich čas i peníze,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že Moravskoslezský kraj z evropských peněz také významně podporuje zavádění telemedicíny do standardních léčebných postupů. „Telemedicína umožňuje pacientům mít svůj zdravotní stav pod neustálým dohledem lékaře, i když žijí běžným životem v domácím prostředí. A už jsme si také vyzkoušeli, že to má velký smysl v prevenci onemocnění, prokazatelně pomáhá nemocným lidem i zdravotníkům,“ sdělil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Do Turecka zítra zamíří česká podnikatelská delegace

22:17 Hospodářská komora: Do Turecka zítra zamíří česká podnikatelská delegace

Do tureckého Samsunu na pobřeží Černého moře, z jehož námořního přístavu je převáženo zboží do Ruska…