Moravskoslezský kraj: Poskytovatelé sociálních služeb dostanou od kraje přidáno

16.09.2021 17:05 | Tisková zpráva

Všechny kraje v republice se potýkají s nedostatkem financí na provoz sociálních služeb. V Moravskoslezském kraji letos chybí zhruba 400 milionů korun. A to i přes to, že dotace navýšil kraj a že další finance poslal i stát. Krajští zastupitelé schválili přerozdělení těchto finančních prostředků.

Moravskoslezský kraj: Poskytovatelé sociálních služeb dostanou od kraje přidáno
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

„Neříkáme si o peníze na zábavu, zbytečné vymoženosti nebo nějaké nesmysly. Potřebujeme jen peníze na provoz sociálních služeb, které pečují o ty, kteří se prostě bez cizí pomoci neobejdou. Pro tento rok si poskytovatelé sociálních služeb z našeho kraje souhrnně řekli o 2,9 miliardy korun. Původně nám stát poslal 2,4 miliardy korun, takže jsme byli nějakých 500 milionů v mínusu. Moravskoslezský kraj ve svém rozpočtu vyčlenil 80 milionů korun, dalších 89 milionů nám nakonec přidal stát. Krajští zastupitelé dnes rozhodli o rozdělení těchto prostředků,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a vysvětlil, že prostředky dostanou všichni poskytovatelé sociálních služeb zařazení v Krajské síti sociálních služeb bez rozdílu právní formy. V Moravskoslezském kraji působí celkem 255 poskytovatelů sociálních služeb.

Většina prostředků je určena na platy a mzdy, které byly od ledna letošního roku opět navýšeny. Vyšší náklady si vyžádala také epidemiologická opatření. „Peníze jsou poskytovatelům sociálních služeb rozdělovány podle jasně daného klíče. Dotaci určuje nejen kapacita sociální služby a počet zaměstnanců, ale i náročnost a rozsah péče. Rád bych opět zdůraznil, že i přes navýšení státního příspěvku nám letos v kraji na provoz sociálních služeb chybí ještě asi 400 milionů. Nezbývá nám, než pokračovat v jistém tlaku na Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby financování sociálních služeb optimalizovalo a nastavilo tak, abychom se každoročně nemuseli potýkat s podobnými problémy,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a upřesnil, že dotační program je kromě provozu sociálních služeb také určený na realizaci protidrogové politiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Finsko, Lucembursko a Maďarsko budou nově v červené kategorii, Itálie a Madeira zelené

7:34 Ministerstvo zdravotnictví: Finsko, Lucembursko a Maďarsko budou nově v červené kategorii, Itálie a Madeira zelené

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo…