Moravskoslezský kraj obhájil nejlepší možné mezinárodní hodnocení

06.06.2020 14:32

Moravskoslezský kraj významně investuje a zhodnocuje svůj majetek, přitom se mu daří udržovat na nízké úrovni zadluženost. Vyplývá to ze závěrečného účtu a účetní závěrky za loňský rok, které dnes schválili krajští zastupitelé. Prozíravé a odpovědné hospodaření kraje potvrdila ve svém hodnocení i ratingová agentura Moody‘s Investors Service. Kraj obhájil, při aktuálně nastaveném modelu financování krajů, nejvyšší možný mezinárodní rating A1 se stabilním výhledem.

Moravskoslezský kraj obhájil nejlepší možné mezinárodní hodnocení
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj
reklama

„Je to dobrá zpráva pro občany i potenciální investory. Renomovaná nezávislá agentura tímto ratingem světu říká, že Moravskoslezský kraj je velmi solidní, důvěryhodný partner, který plní svoje závazky a kterému je možné bez obav poskytnout finanční dotace a úvěry,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Dodal, že agentura ve svém hodnocení ocenila zejména pokračující konzervativní styl řízení krajských financí. „Znamená to, že za provoz utrácíme přiměřeně, máme malé dluhy a udržujeme si vysokou hotovostní rezervu na účtech. Podíl hotovosti a krátkodobých investic v poměru k dluhu se v roce 2019 zvýšil na vysokých 190 procent. Přitom kapitálové výdaje už druhý rok v řadě přesáhly částku 3 miliardy korun. Podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích tak činil 11 procent,“ upřesnil hejtman Ivo Vondrák s tím, že hospodaření kraje za loňský rok přezkoumalo také Ministerstvo financí. „Ministerští úředníci kontrolují hospodaření kraje ze zákona každý rok. Jsem rád, že ani tentokrát nezjistili chyby, nedostatky a neodhalili žádná závažná rizika, která by mohla mít negativní dopad na hospodaření územního celku v budoucnosti,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Moravskoslezský kraj v loňském roce reálně hospodařil s téměř 28 miliardami korun. „Skončili jsme v přebytku téměř 600 milionů korun. Upravený rozpočet přitom počítal s výrazným schodkem – až 2,1 miliardy. Je to díky tomu, že se loni české ekonomice dařilo a kraj inkasoval více peněz na daních. Také jsme měli oproti plánovanému rozpočtu nižší výdaje u projektů financovaných z evropských peněz. Kvůli zdlouhavým schvalovacím procesům řídících orgánů a veřejných zakázek se zpožďuje jejich realizace,“ konstatoval náměstek hejtmana pro finance, majetek a investice Jaroslav Kania s tím, že na účtech kraje ke konci loňského roku zbyly téměř 4,4 miliardy korun.

„Většinu těchto prostředků určených na konkrétní projekty jsme automaticky zařadili do rozpočtu na rok 2020. Necelých 600 milionů korun jsme mohli použít k financování rozvojových projektů, na opravy silnic II. a III. třídy, ke stabilizaci hospodaření nemocnic a také k nahrazení části výpadku příjmů ze sdílených daní v rozpočtu 2020, které souvisejí s pandemií koronaviru, “ doplnil náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Celkový dluh Moravskoslezského kraje dosáhl ke konci loňského roku částky 2,184 miliardy korun, což je o 68 milionů korun více než v roce 2018.

„Není to ale proto, že bychom byli rozmařilí a nesmyslně utráceli. Je to kvůli tomu, že jsme potřebovali peníze na krátkodobé předfinancování projektů spolufinancovaných z evropských fondů, a čerpali jsme proto úvěr od ČSOB a UCB. V poměru k provozním příjmům se zadluženost kraje v roce 2019 meziročně snížila o 1 procento a dosáhla tak velmi příznivé hodnoty 8,2 procenta,“ řekl náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Dodal, že Moravskoslezský kraj dále splácí dlouhodobý úvěr Evropské investiční banky (EIB) uzavřený v roce 2010, který byl v roce 2019 z podstatné části za výhodnějších podmínek refinancován novým úvěrem od UCB. „Schválený rozpočet na rok 2020 počítá s dalším snížením dlouhodobé zadluženosti na 1,2 miliardy korun. Jistiny těchto úvěrů pak kraj v souladu se splátkovými kalendáři doplatí v roce 2025,“ upřesnil náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Úspěšné hospodaření Moravskoslezského kraje v roce 2019 dokazují také účetní data kraje. Výsledek hospodaření kraje jako účetní jednotky dosáhl k 31. 12. 2019 částky 1,442 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu

14:16 Liberecký kraj: Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu

Již poosmé budou moci lidé navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 13 objektů spojených s trad…