Motorkáři jsou v tom často nevinně, říká fyzioterapeutka Klára Moravcová pro FAEI.cz

31.10.2017 10:38

Jen za loňský rok naučila chodit s protézami dolních končetin 20 pacientů. Byli mezi nimi lidé, kteří utrpěli ztrátu končetiny následkem civilizačních chorob, i ti po úrazech, včetně významné skupiny motorkářů.

Motorkáři jsou v tom často nevinně, říká fyzioterapeutka Klára Moravcová pro FAEI.cz
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: vedoucí fyzioterapeutka pražské Rehabilitační kliniky Malvazinky Klára Moravcová

„Není pravda, že by se všichni motorkáři stali obětmi nehod, které způsobili sami riskantní jízdou. Často nesou vinu řidiči automobilů, kteří nebyli dostatečně ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu,“ říká vedoucí fyzioterapeutka pražské Rehabilitační kliniky Malvazinky Klára Moravcová.

Klinika si získala renomé mimo jiné díky unikátnímu programu pro tyto pacienty, který získal název „Škola chůze“. „Léčil se u nás třeba strojvedoucí Pendolina, které se u Studénky střetlo s kamionem uvízlým na kolejích. Přišel o obě dolní končetiny. Setkala jsem se také s paní, která přišla o nohu poté, co jela na motorce s manželem a smetlo je auto. Dalšího motorkáře natlačilo auto v zatáčce na svodidla – a ta jsou ostrá,“ popisuje Moravcová v rozhovoru pro portál FAEI.cz.

Podle ní by tyto pacienty měli na Malvazinky směrovat ošetřující lékaři z nemocnic, kam se po úrazech dostávají a kde jim medicínská péče často zachrání život. V praxi to ale příliš nefunguje.

„Většinou se o možnostech další léčby a rehabilitace dovědí, až když začnou řešit náhradu amputované končetiny s některým protetickým pracovištěm. Mnohdy si prostě pacienti při jejich návštěvě mezi sebou vyměňují zkušenosti,“ říká Moravcová.

Fyzioterapeutka také potvrzuje, že intenzivně rehabilitovat má smysl, dokud pacient dělá pokroky. Zpočátku podle ní bývají pacienti velmi aktivní, snaží se, ale časem upadají do stereotypu, poleví v úsilí. „Maximum je tak půl roku,“ upřesňuje. Někdy má proto smysl rehabilitační péči na čas přerušit a pak zopakovat.

Celý rozhovor s Klárou Moravcovou si můžete přečíst zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Důvěra v ombudsmana je nejvyšší od roku 2014, v minulém roce stoupla o sedm procent

17:05 Veřejný ochránce práv: Důvěra v ombudsmana je nejvyšší od roku 2014, v minulém roce stoupla o sedm procent

Podle pravidelných průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je důvěra v ombudsmana nejvyšš…