NKÚ ve své zprávě hodnotí čerpání a hospodaření České republiky s penězi z evropských fondů

16.06.2017 15:53

Nejvyšší kontrolní úřad vydává již podesáté svůj EU report. V této každoroční zprávě informuje a jako nezávislý auditor státu komentuje, jak Česká republika hospodaří s prostředky poskytovanými z rozpočtu Evropské unie.

NKÚ ve své zprávě hodnotí čerpání a hospodaření České republiky s penězi z evropských fondů
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

V aktuálně vydávané první části EU reportu hodnotí NKÚ stav čerpání prostředků poskytovaných z fondů EU do ČR v programovém období 2014–2020. NKÚ informuje také o tom, jak ČR z pohledu EU pokročila při plnění doporučení, která jí uložila Rada Evropy na rok 2016, a jak se jí dařilo v jednotlivých oblastech plnit národní program reforem na rok 2016.

NKÚ se ve své zprávě věnuje také oblasti příjmů rozpočtu a daňové regulaci v ČR v kontextu příjmů a daňové regulace EU. Zaměřuje se na oblasti daně z přidané hodnoty, spotřebních daní a daně z příjmů. Ve zprávě popisuje také aktuální vývoj v oblasti daňové legislativy. NKÚ srovnává svá zjištění z kontroly příjmů rozpočtu se zjištěními Evropského účetního dvora. Věnuje se také otázce boje proti příjmovým podvodům na úrovni EU.

Hospodaření s prostředky z evropských fondů v ČR hodnotí NKÚ podle jednotlivých výdajových oblastí. Oblast politiky hospodářské, sociální a územní soudržnosti, která je z hlediska výdajů nejvýznamnější, prověřil NKÚ v roce 2016 celkem v sedmi kontrolách. Poukázal na nedostatky jak v řídicím a kontrolním systému, tak u jednotlivých projektů.

NKÚ dále ve zprávě analyzuje nízký stav čerpání alokovaných prostředků z této oblasti v aktuálním programovém období. K 31. březnu 2017 dosáhly žádosti o průběžnou platbu odeslané Evropské komisi 16,6 miliardy korun, tedy pouze 2,7 % alokace bez tzv. výkonnostní rezervy. Zařadili jsme se tak mezi nejméně čerpající členské státy EU.1 Hospodaření i čerpání prostředků v kontextu svých kontrol popisuje NKÚ rovněž u oblasti společné zemědělské politiky a společné rybářské politiky EU. Svá zjištění ze všech uvedených oblastí pak NKÚ srovnává se závěry Evropského účetního dvora.

V období od dubna 2016 do 31. března 2017, kdy měl EU report redakční uzávěrku, ukončil NKÚ celkem 11 kontrol zaměřených na prostředky s vazbou na rozpočet EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Upozornění k tiskopisům 2021

22:33 Finanční správa: Upozornění k tiskopisům 2021

V souvislosti s novelou zákona o dani z přidané hodnoty účinnou od 1. 10. 2021 (zákon č. 355/2021 Sb…