NO Spolu dětem: Dětem z dětských domovů pomohou brigády

12. 6. 2012 13:01

Nezisková organizace Spolu dětem vyzývá firmy, aby nabízely dětem z dětských domovů brigády.

NO Spolu dětem: Dětem z dětských domovů pomohou brigády
Foto: spoludetem.cz
Popisek: Nezisková organizace Spolu dětem
reklama

Pro děti starší 15ti let jsou brigády a pracovní praxe nejúčinnější pomocí v přípravách na odchod z dětského domova a osamostatnění. Samy děti mají největší zájem o praxi v učebním oboru, výpomocné i sezónní práce. S organizací brigád firmám pomůže nezisková organizace Spolu dětem. Jako součástí svého projektu Postav se na vlastní nohy zřizuje profesní fondy Spolu dětem pro firmy, které chtějí dětem v ústavní péči nabídnout brigádu, praxi či finanční podporu.

Profesní fondy Spolu dětem jsou databází firem, které se rozhodnou nabídnout brigády dětem z dětských domovů pěstounských rodin. Databáze bude třídit firmy podle oborového zaměření a geografické působnosti. Dětským domovům zprostředkuje nabídku brigád a praxí nezisková organizace Spolu dětem podle dojezdové vzdálenosti. Z finanční pomoci firem bude organizace vytvářet zázemí fondů a hradit oborové kurzy a pomůcky, o které si děti žádají na portálu  www.sance.cz v projektu Dejme šanci dětem.

„Do profesních fondů Spolu dětem mohou firmy přispět dvojím způsobem. Dětem mohou nabídnout brigádu či praxi ve své provozovně nebo mohou projekt podpořit finančně. Podpoří tak chod projektu a konkrétní děti, které se chtějí vzdělávat nebo si potřebují zakoupit pracovní pomůcky pro práci v jejich oboru. Z fondu budeme dětem hradit také například přihlášky do autoškoly, které patří k vůbec nejčastějším přáním dětí z dětských domovů. Co si děti přejí a proč, mohou zájemci zjistit na webu www.sance.cz,“ říká ředitelka neziskové organizace Spolu dětem Naďa Dittmannová.

„Brigády jsou velice účinnou pomocí dětem z dětských domovů. Děti učí přijímat zodpovědnost za svoji práci a poznávat, jak fungují vztahy na pracovišti. Získaná praxe jim může hodně pomoci i po odchodu z domova, až si samy budou hledat práci. Pro děti samotné jsou samozřejmě velkou motivací vydělané peníze. Posilují jejich sebedůvěru. Vedení dětských domovů zase oceňuje, že v dětech rozvíjí schopnost vnímat hodnotu peněz. Bohužel je ale brigád pro děti z domovů zatím spíš málo,“ vysvětluje Marie Kučerová, ředitelka Dětského domova v Kašperských Horách.

Firmy bude organizace Spolu dětem oslovovat v průběhu celého léta. Požádá je, aby se do projektu zapojily nabídkou brigád, finančním příspěvkem nebo se spolupodílely i na samotné podobě projektu. Výměnou za spolupráci získají firmy školení v tom, na jaká specifika mohou narazit u brigádníků či stážistů z dětských domovů a pěstounských rodin a jak je nejlépe řešit.

S projektem profesních fondů přichází organizace Spolu dětem v době, kdy se široce diskutuje změna systému sociálně-právní ochrany dětí a připravuje se rušení dětských domovů. Ačkoli Spolu dětem podporuje práci s původní rodinou a roli pěstounské péči upozorňuje, že dětem z dětského domova je třeba i nadále pomáhat.

„Chystané změny se bohužel nedotknou všech dětí vyrůstajících v ústavní péči dostatečně včas. Tisíce dětí budou v domovech vyrůstat i v následujících letech. Právě k nim chceme nasměrovat pomoc firem. Děti se totiž potřebují ze všeho nejvíc začleňovat do života ve svém okolí a získávat zkušenosti s prací i hospodařením s penězi,“ říká Naďa Dittmannová, ředitelka neziskové organizace Spolu dětem. Organizace se specializuje na podporu osobního rozvoje dětí v domovech a přípravu na samostatný život.

Vznikem profesních fondů rozšiřuje organizace Spolu dětem své dva stávající projekty Postav se na vlastí nohy a Dejme šanci dětem. V projektu Postav se na vlastní nohy trénuje s dětmi praktické životní situace, které je čekají po odchodu z domova. Projekt Dejme šanci dětem -  www.sance.cz je darovací portál, jehož prostřednictvím mohou lidé přispět konkrétním dětem na jejich kroužky, vzdělávací kurzy nebo pracovní pomůcky. 

Profesní fondy a koncept „Integrace místo separace“ – doplňující informace

Projekt profesních fondů zapadá do dlouhodobého konceptu organizace Spolu dětem pro pomoc dětem z dětských domovů a pěstounských rodin „Integrace místo separace“. Koncept vychází z poznání, že nejúčinnější pomocí dětem v dětských domovech jsou kroužky, kurzy a brigády. Jde o pomoc, kde si děti nejen osvojují dovednost, ale zároveň se zapojují mezi ostatní děti a dospělé.

Nezisková organizace Spolu dětem zaměřená na pomoc mladším a starším dětem v dětských domovech a pěstounské péči naplňuje koncept Integrace místo separace několika projekty:

Prvním je projekt Dejme šanci dětem  www.sance.cz. Jde o online dárcovský projekt, ve kterém se děti představují a popisují svá přání. Lidé jim na ně přímo na webu přispívají. Smyslem projektu je podporovat děti v tom, čemu se chtějí věnovat a podpořit je v přípravách na budoucí povolání. Na jeho konto jde i výtěžek z Karlínského benefičního bazárku. Dlouhodobým partnerem je společnost Billa.

Dalším projektem v konceptu Integrace místo separace jsou tréninky dospělosti a samostatného rozhodování Postav se na vlastní nohy. Jde o tréninky, na kterých se děti učí jednat v situacích, na které pravděpodobně narazí po odchodu z dětského domova. Učí se například, jak hledat práci a žádat o ni, jak vystupovat v komunikaci s úřady nebo jak si hledat bydlení. Cílem je připravit děti na to, aby se po odchodu z domova byly schopné postavit na vlastní nohy a získaly reálná očekávání.

Jiným zcela konkrétním projektem jsou Jarmarky s Albertem. Jde o celodenní akci v hypermarketech Albert, na které děti prodávají výtvory a práce z dílen svých domovů. Před samotným prodejem děti prochází školením „Obchodníkem snadno a rychle“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

THMP: Proběhne nové zatřídění při přípravě Koncepce veřejného osvětlení

22:33 THMP: Proběhne nové zatřídění při přípravě Koncepce veřejného osvětlení

Před necelými dvěma lety, v červnu roku 2019, pražští radní odsouhlasili vznik vůbec první dlouhodob…