NP Podyjí: Netopýří noc přilákala za dvacet let více než dva tisíce návštěvníků

13. 9. 2017 22:35

Knihu a gratulaci dostal jeden z letošních návštěvníků Netopýří noci v Uherčicích. Stal se totiž jejím dvoutisícím účastníkem. Tradiční akce letos na Znojemsku na začátku září slavila také své dvacáté výročí.

NP Podyjí: Netopýří noc přilákala za dvacet let více než dva tisíce návštěvníků
Foto: nppodyji.cz
Popisek: Národní park Podyjí - logo

Na státním zámku v Uherčicích a v jeho nejbližším okolí se výroční akce konala hned z několika důvodů. Uherčický zámek je evropsky významnou lokalitou pro jednoho z našich kriticky ohrožených letounů – vrápence malého. „Tento drobný netopýrek patří k teplomilným druhům s centrem rozšíření ve středomoří. Na Znojemsku je relativně hojný hlavně ve východní části Národního parku Podyjí. Především na místech s vyšší teplotou, ale zároveň s pestrou krajinou s množstvím rozptýlených stromů a keřů, sady a řídkými lesy. Uherčice mají už poněkud chladnější klima, vrápenci zde tedy dosahují okraje svého rozšíření na jižní Moravě,“ vysvětluje zoolog Antonín Reiter. Do vyšších poloh směrem na západ už nevystupují. V létě vrápenci obývají zejména půdy budov. „To byl další důvod pro výběr Uherčic, které jsou sídlem takové letní kolonie,“ dodává Reiter.

Na půdě, tam to žije!

Ochranu a popularizaci netopýřích druhů žijících v těsném sousedství s člověkem má totiž za úkol projekt „Na půdě, tam to žije!“, který připravuje Česká společnost pro ochranu netopýrů za podpory Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí. Podrobnosti naleznete ZDE

Návštěvníci v Uherčicích se mohli ale podívat i do sklepa zámku, kde je zimoviště až 10 netopýřích druhů. První zářijový víkend tam na ně čekali kromě vrápenců například netopýři vodní, brvití nebo ušatí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Spotify na Androidu stále nedovoluje editaci playlistu

19:34 dTest: Spotify na Androidu stále nedovoluje editaci playlistu

Aplikace hudební služby Spotify nabízí ve verzi pro iOS více než v té pro Android. Vrásky na čele už…