NP Podyjí: Nová dohoda o spolupráci

21.11.2021 11:54 | Tisková zpráva

Ředitelé národních parků Podyjí a Thayatal podepsali aktualizovanou verzi smlouvy o společné péči o přírodu Podyjí.

NP Podyjí: Nová dohoda o spolupráci
Foto: Národní park Podyjí
Popisek: Národní park Podyjí

Slavnostním potvrzením dohody na vranovském zámku vyvrcholila konference Společným směrem, která připomněla třicet let existence národního parku na české straně a dvacet let na rakouské.

Anketa

Jste pro zavedení povinného očkování proti covidu-19?

80%
hlasovalo: 67274 lidí
Více než stovka odborníků, zástupců samospráv i neziskových organizací na ní diskutovala o minulosti i dalším směřování ochrany přeshraničního území údolí Dyje.

Nový dokument navazuje na dohodu z roku 2015 a stanovuje společné cíle, východiska a zásady péče o přeshraniční území. Obě správy národních parků se v ní zavázaly garantovat ochranu nerušených přírodních procesů a přirozené biologické rozmanitosti nebo podpořit využití území, které není v rozporu s cíli jeho ochrany, to je výzkum a vzdělávání, odpočinek a rekreaci a tradiční využívání krajiny.

Dlouhodobým cílem obou správ je příkladná společná péče o území Podyjí, které chápou jako ucelený a nedělitelný přírodní útvar. Oba národní parky tak věří, že významně přispějí k zachování významného přírodního a kulturního dědictví Evropy. Podle dohody, která podrobně rozebírá jednotlivé aspekty práce národních parků, by ochrana Podyjí měla být založena na dvou základních principech. Samovolném vývoji přírody a partnerství s lidmi z regionu a návštěvníky.

Dohoda o společných cílech, východiscích a zásadách managementu národních parků Podyjí-Thayatal ZDE

Obě Správy národních parků nyní dokončují vlastní důležité dokumenty, které popisují, jak se budou o přírodu Podyjí starat v následujících deseti letech. Příští rok by navíc měl vzniknout i společný plán péče o přeshraniční prostor obou chráněných území, který potvrdí závazek obou Správ hledat shodu v jeho správě.

Účastníci konference Společným směrem se zabývali konkrétními tématy ochrany přírody Podyjí ve třech různých sekcích. První byla zaměřena na rostliny a živočichy žijící v údolí Dyje. Druhá se věnovala přímo Dyji, jejím přítokům ale i správě tůní a rybníků národních parků. Třetí sekce se zabývala lidmi, kteří do Podyjí přijíždějí jako návštěvníci nebo zde trvale žijí.

Výstupy konference jsou dostupné na webových stránkách Národního parku Podyjí ZDE. Věnovat se jim bude i aktuální vydání odborného časopisu Thayensia.

Konference byla financována z projektu Přeshraniční konference k výročí vyhlášení národních parků (KPF-02-202) v rámci programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

22:54 Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

V 3. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktorem VVER-1200 byl 14. ledna 2…