NPÚ: Archeologové se sejdou ve Valticích na mezinárodní konferenci o archeologii středověku

12.09.2018 10:03

Národní památkový ústav ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky pořádá jubilejní 50. ročník mezinárodní konference o archeologii středověku. Letos se bude konat na barokním zámku Valtice od 17. do 23. září 2018. Záštitu akci poskytl Jihomoravský kraj.

NPÚ: Archeologové se sejdou ve Valticích na mezinárodní konferenci o archeologii středověku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Péče o památky má v České republice i na Slovensku dlouholetou tradici. Pro dějiny obou dnešních států budou mít vždy velký význam jména českého archeologa Jana Eisnera či Václava Mencla a Dušana Jurkoviče v památkové péči. Na vzájemnou úspěšnou spolupráci navazuje i letošní konference s nosným tématem Archeologie přehlížených a interpretace problematických památek. Kromě českých a slovenských archeologů se jí zúčastní i odborníci z Polska, Rakouska, Německa či Ukrajiny. Během pěti dnů zazní ve dvou sálech téměř 90 příspěvků a prezentováno bude bezmála 40 posterů. Nejvýznamnější příspěvky budou v příštím roce vydány v odborném časopise Archaeologia historica.

„Toto setkání je dokladem vynikající a dlouhodobé spolupráce na poli péče o archeologickou položku kulturního dědictví České i Slovenské republiky. Národní památkový ústav a Pamiatkový úrad Slovenskej republiky zde navazují na společné tradice rozvinuté v době existence společného státu. Tato konference je tedy současně příspěvkem a připomenutím společných dějin spojujících naše země po roce 1918,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Tradice setkávání a výměny vědeckých poznatků sahá až do roku 1968, kdy se konala první konference archeologů středověku tehdejšího Československa. Zdeněk Smetánka, Miroslav Richter, Vladimír Nekuda a Belo Polla zajistili od počátku vysokou úroveň setkávání archeologů, historiků a dalších odborníků zabývajících se medievistikou. U zrodu časopisu Archaeologia historica, původně periodického sborníku příspěvků z celostátních a mezinárodních konferencí archeologie středověku, stála v roce 1975 Muzejní a vlastivědná společnost v Brně. Od roku 2007 převzal redakční práce Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Tato periodická publikace i samotná konference si vydobyly v evropském měřítku nemalé renomé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Vybrané turistické linky už vyjely

16:13 Královéhradecký kraj: Vybrané turistické linky už vyjely

V sobotu 27. dubna vyjely vybrané turistické autobusové a vlakové linky Veřejné dopravy Královéhrade…