NPÚ: Hrad a zámek Bečov nad Teplou otevírá novou expozici relikviáře svatého Maura v obnoveném Pluhovském paláci

26.11.2021 10:06 | Tisková zpráva

Po více než dvouleté rekonstrukci Pluhovského paláce státního hradu a zámku Bečov nad Teplou slavnostně otevřel Národní památkový ústav 24. listopadu 2021 novou interaktivní muzejně-galerijní expozici relikviáře svatého Maura za přítomnosti významných představitelů České republiky, Karlovarského kraje, města a zahraničních hostů. Poprvé v historii též dochází k zpřístupnění hradního nádvoří, hradní cesty a vyhlídky.

NPÚ: Hrad a zámek Bečov nad Teplou otevírá novou expozici relikviáře svatého Maura v obnoveném Pluhovském paláci
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Na jaře 2019 byla započata stavební obnova Pluhovského paláce, kde vznikla nová interaktivní expozice relikviáře svatého Maura, multifunkční sál, edukační učebna, prostory pro workshopy, nová pokladna s rozšířeným zázemím pro prodej suvenýrů, šatnou, sociální zázemím pro návštěvníky a kavárna. V roce 2022 by zde mělo dojít k realizaci multimediální expozice tzv. „Tekutého pokladu“, která představuje soubor francouzských vín a koňaků z konce 19. století, které byly ukryty společně s relikviářem svatého Maura. Příští rok budou také zahájeny restaurátorské práce na středověkém hradě.

Nová expozice relikviáře svatého Maura je součástí rozsáhlé obnovy státního hradu a zámku Bečov nad Teplou, který získal za Projekt konzervace a prezentace prestižní památkové ocenění Europa Nostra. Na slavnostním zahájení bude současně představena mezinárodní výstava Devět století společné historie, která měla v roce 2020 předpremiéru v Českém centru v Paříži. Součástí akce bude také premiérové uvedení časosběrného dokumentu Jana Konopiského a audiovizuální prezentace série minidokumentů Theodory Remundové.

Interaktivní muzejně-galerijní instalace nabídne autentické artefakty mimořádné hodnoty, nové vědecké poznatky, dosud nepublikované dokumenty z nálezu druhé nejcennější zlatnické památky v České republice nebo zaznamenané rozhovory s potomky posledních šlechtických majitelů či žijících pamětníků nálezů století.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 28385 lidí

Kastelán hradu a zámku Tomáš Wizovský k otevření nové expozice doplňuje: „Jsme rádi, že po mnohaletém úsilí dochází k slavnostnímu otevření nové muzejně-galerijní expozice relikviáře svatého Maura v Pluhovském paláci. Je to pro zámek Bečov další z mnoha úspěchů. Již v minulosti totiž státní hrad a zámek Bečov získal několik prestižních ocenění, to nejvýznamnější Europa nostra získal rovnou 2x a to v kategorii výzkum za projekt Prezentace a konzervace hradu Bečov a zapojením se do projektu Národní a kulturní identity – Památky nás baví. Dalším pro nás z významných ocenění je 1. místo v umělecké kategorii v mezinárodní soutěži vězeňského umění v polském Sztumu či cena Adolfa Hayduka za haptický model relikviáře sv. Maura.“

Po ukončení slavnostní vernisáže je o nadcházejícím víkendu naplánováno zpřístupnění expozice široké veřejnosti. Relikviář si pak budou moci návštěvníci prohlédnout v nových prostorách, a to v následujících třech víkendech. Pluhovský palác bude v závislosti na aktuálních protiepidemických opatřeních zpřístupněn od 26. 11. do 12. 12. každý pátek, sobotu a neděli od 9:00 do 16:00.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

HHC

Dobrý den, souhlasím s vaši odpovědí na téma zákaz HHC. Ale nechápu, proč se tak nepřešlo jen k regulaci, ale k celkovému zákazu? Bezpochyby se objeví něco jiného a co když to bude ještě horší? Zajímavé také je, že jste nezakázali i kratom. Proč? A druhá věc je, jak je možné, že se doteď látka k mla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Během kontrolní akce na D 11 celníci zjistili porušení u pěti desítek řidičů

22:03 Celní správa: Během kontrolní akce na D 11 celníci zjistili porušení u pěti desítek řidičů

Ve středu během kontrolní akce na dálnici D 11 inkasovali královéhradečtí celníci za uložené pokuty …