NPÚ: Lomnice nad Popelkou se stala historickým městem Libereckého kraje

31.01.2022 16:09 | Tisková zpráva

V letošním roce opět soupeřila trojice měst z Libereckého kraje o vstup do celostátního kola soutěže historických měst o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2021. Krajským vítězem v soutěži o titul Historické město roku 2021 se stalo město Lomnice nad Popelkou.

NPÚ: Lomnice nad Popelkou se stala historickým městem Libereckého kraje
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Druhé místo obsadila Jilemnice, která je držitelem titulu Historické město roku 2012. Třetí příčku v těsném klání získala Dubá, loňský vítěz krajského kola.

Porotní komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, krajského garanta Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci vybrala na konci ledna 2022 krajského vítěze, kterého tak poslala jako zástupce Libereckého kraje do celostátního finále. Město Lomnice nad Popelkou získalo finanční odměnu a pamětní list.

„Lomnice nad Popelkou od roku 2020 podporuje římskokatolickou církev v opravách fasád kostela sv. Mikuláše z Bari, který stojí na Husově náměstí. Stejné to bylo i v roce 2021. Navíc byla provedena obnova soukromého objektu tzv. Bártovy vily a kamenného soklu radnice. Ve všech zmiňovaných případech oprav budov se jedná o výrazné dominanty a vzhledem k tomu se domníváme, že právě rekonstrukce těchto objektů a pokračující snaha o neustálé zlepšování péče o městskou památkovou zónu je dobrým důvodem, proč ocenit Lomnici krajským vítězstvím a postupem do celostátního kola.“ ocenil Václav Němec z libereckého Národního památkového ústavu zájem města o své památky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Supervelmoc

Myslíte, že dnes ještě existuje supervelmoc? Považujete za supervelmoc Rusko nebo Čínu? A kdo je podle vás nyní nejsilnějším hráčem na světě a proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Karlovarský kraj opět jako centrum lázeňství

16:12 SFŽP: Karlovarský kraj opět jako centrum lázeňství

Karlovarský kraj, dlouhodobě spojený s těžbou uhlí, se postupně mění v region zaměřený na výzkum, in…