Nelíbíš se Bruselu, nic nedostaneš. Jako Orbán

03.06.2026 15:20 | Monitoring
autor: Miloš Polák

Využívá EU peníze jako nátlakovou páku? Místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko tvrdí, že přesně to se děje. Viktor Orbán neměl přístup k některým fondům EU, ale když vyhrál volby Péter Magyar, tok evropských peněz se brzy uvolnil. A prý se stačí podívat, co se děje v Česku a na Slovensku, když zrovna vládnou Andrej Babiš a Robert Fico.

Nelíbíš se Bruselu, nic nedostaneš. Jako Orbán
Foto: Repro TA3
Popisek: Andrej Danko, předseda SNS

Předseda Slovenské národní strany SNS Andrej Danko prohlásil, že EU používá finanční prostředky, které dostávají jednotlivé členské státy EU, jako mocenskou páku. Své tvrzení opřel o příklad Polska či Maďarska.

„Péter (Péter) Magyar dostane 10 miliard (eur). Ukrajina ani není člen a dostane 90 miliard. V Polsku (premiér Donald) Tusk neudělal nic a okamžitě měl fondy volné. Ale Slovensku jsou fondy blokovány účelově,“ nechal se Danko slyšet před kamerami. „Já chci, aby to Slováci věděli. Češi i Slováci. Pokud se jim (v Bruselu) nehodí Babiš a Fico a naše vláda, u nás dojde ke krácení z jakýchkoli důvodů. Účelově. O peníze z fondů. Polsko, Maďarsko, Česko, Slovensko. Chtějí nás trestat. A hledají důvody,“ nechal se slyšet Andrej Danko v narážce na fakt, že dokud byl premiérem Maďarska Viktor Orbán, čelilo Maďarsko kritice a přišlo o část prostředků z fondů EU.

Kritice čelila i polská vláda, dokud byla hlavní vládní stranou dnes opoziční strana Právo a spravedlnost a funkci premiéra zastával Mateusz Morawiecki.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jan Sedláček byl položen dotaz

Máte nějaké důkazy, o tom, že si Pospíšil koupil dítě?

A jestli to je podle vás na hraně zákona, proč jste nejednal? Právo podat trestní oznámení má přeci snad každý a je to jeho svobodné rozhodnutí. Stejně jako se tak rozhodl třeba právě Pospíšil. Je to jeho právo a nechápu, co je na tom špatného? Podle mě je naopak to nejhorší a úplné morální dno, kdy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Souhlasím s tím,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefisherman , 03.06.2026 15:40:35
že fondy slouží pouze k nátlaku, vydírání a vměšování se do politiky jednotlivých států. Nejlepší na tom všem je, že ty peníze do fondů jdou i ze států, kterým pak jsou "evropské" peníze odepřeny. Je to politická korupce.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Reportér ČT kope do Poláků, protože se ozvali proti Ukrajincům

18:39 Reportér ČT kope do Poláků, protože se ozvali proti Ukrajincům

V Londýně proběhlo tento týden setkání představitelů evropských mocností s ukrajinským prezidentem V…