Praktickou část lektoroval Luděk Dvořák, restaurátor a konzervátor zdejšího muzea, který obdržel v roce 2021 cenu NPÚ Patrimonium pro futuro za příkladný dohled při obnově Libušína. Program byl zaměřen především na vysvětlení otázek proč, jak a kdy je důležité i v současné době dodržet původní technologie ručního opracování materiálu i povrchových úprav dřeva; jak postupovat při obnově památky současným způsobem tak, aby památka zůstala památkou.
Při praktické výuce měli účastníci dílny možnost vyzkoušet si základy ručního opracování dřeva, správný výběr materiálu pro výrobu jednotlivých dřevěných prvků historické stavby, hoblování povrchu, pozitiva a negativa různých způsobů opracování materiálu, seznámili se s ukázkami ručně vyráběných prvků: podlahových prken, záklopových desek, modelů stropních podhledů. Mimořádně zajímavá byla část věnovaná tradičním nátěrům dřeva na bázi fermeže a lněného oleje, voskových emulzí, kaseinových barev a nátěrů volskou krví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva