NPÚ: Zámek Červená Lhota zpřístupnil gotické sklepy

4. 8. 2018 14:07

Oblíbený zámek Červená Lhota, známý z pohádky Zlatovláska, zpřístupnil pozoruhodné sklepní prostory někdejší středověké tvrze, které jsou zčásti vytesány do skály. Do sklepů se nově vstupuje původním historickým vchodem zvenčí, díky tomu lze poprvé navštívit i severovýchodní zahrádku vedle mostu.

NPÚ: Zámek Červená Lhota zpřístupnil gotické sklepy
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

Sklepní prostory rozkládající se pod třemi křídly zámku Červená Lhota si budou moci návštěvníci prohlédnout v rámci nové expozice, která mapuje stavebně historický vývoj objektu. Podoby zdejšího zámku v průběhu sedmi století představí jednotlivé kresby Františka Kápara, které doplňuje model gotické tvrze od Tomáše Dolanského v  poměru 1:200 zachycující malebnou podobu údolí na přelomu 15. a 16. století, těsně před vznikem zámeckého rybníka. Vystaveny budou i archeologické nálezy, které byly vykopány při úpravách zámeckého nádvoří nebo objeveny v zásypech podlah a stropů. Původní funkci sklepů připomenou dřevěné nádoby, dobové nástroje, máselnice nebo váha decimálka.

Nová expozice je atraktivní i tím, že přivádí návštěvníky do pozoruhodných prostor někdejší středověké tvrze, která je zčásti vytesaná do skal. Dávají tak sami o sobě představu o středověké podobě zdejší stavby a zároveň jsou pohledem do hospodářského zázemí zámku tak, jak fungovalo v době posledních majitelů knížat Schönburg-Hartenstein. Návštěvníci mohou poprvé vstoupit do severovýchodní zahrádky vedle mostu, neboť sklepy jsou nově zpřístupněny historickým vchodem zvenku.

Prohlídky s průvodcem budou probíhat do konce září v pravidelné návštěvní době objektu jako další trasa s cenovým výměrem 50,- Kč plné vstupné, 30,- Kč snížené a 130,- Kč rodinné vstupné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničních věcí poskytlo grant na záchranný program Kukang

10:06 Ministerstvo zahraničních věcí poskytlo grant na záchranný program Kukang

Záchranný program Kukang se zapojil do rozvojové pomoci na Sumatře! Díky grantu MZV ČR proběhlo vzdě…