NPÚ: Zasněžené hrady a zámky postupně otevírají brány, o víkendu se přidá i Karlštejn

02.02.2017 7:34

S končícím lednem postupně přibývá památek, které lákají k návštěvě interiérů i zasněžených zahrad. První únorový víkend se ze zimního spánku probudí hrady Karlštejn a Křivoklát. Brány nezavřel zámek Sychrov či zámek a park ve Valči, prohlédnout si můžete komnaty zámku v Mníšku pod Brdy a speciální zimní prohlídky nabízejí třeba na Hluboké. Ve Valticích můžete navštívit zámeckou kapli a barokní divadlo.

NPÚ: Zasněžené hrady a zámky postupně otevírají brány, o víkendu se přidá i Karlštejn
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
 

S končícím lednem postupně přibývá památek, které lákají k návštěvě interiérů i zasněžených zahrad. První únorový víkend se ze zimního spánku probudí hrady Karlštejn a Křivoklát. Brány nezavřel zámek Sychrov či zámek a park ve Valči, prohlédnout si můžete komnaty zámku v Mníšku pod Brdy a speciální zimní prohlídky nabízejí třeba na Hluboké. Ve Valticích můžete navštívit zámeckou kapli a barokní divadlo.

Po krátké zimní pauze opět od první únorové soboty přivítá hrad Karlštejn návštěvníky, kteří si budou moci prohlédnout soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. nebo výstavu Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV., která představí reprezentativní nádoby na pití i módní doplňky ze druhé poloviny 14. století. Posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže pak budou přístupné od začátku května.

S příchodem února otevírá své brány hrad Křivoklát. Každou sobotu si můžete projít gotické paláce hradu, navštívit kapli, knihovnu, obrazárnu, reprezentační sály i vězení s hladomornou. Součástí prohlídky jsou i místnosti věnované Filipíně Welserové a hradní fürstenberské muzeum.

Projít se zasněženým parkem i zámeckými komnatami můžete ve Valči na úpatí Doupovských hor. Zámek i park je volně přístupný po celý rok, návštěvnické zázemí zajišťuje informační centrum a kavárna v zrekonstruované budově bývalé prádelny. V pátek a sobotu se navíc na zámek můžete podívat i v pozdních večerních hodinách, ve Valči mají totiž otevřeno až do 23 hodin.

O tom, že i v zimě může být zahrada krásná, se můžete přesvědčit v Kroměříži. Do Podzámecké zahrady se můžete vypravit celou zimu, a to od 7 do 15.30 hodin. Květná zahrada je do 9. února dočasně uzavřena z důvodu příprav výstavy Kamélie královna plesových květin, která v Kroměříži každoročně zahajuje návštěvnickou sezonu.
 

Bez ohledu na roční období zve návštěvníky k prohlídce brněnská vila Stiassni. Každý týden od pátku do neděle mezi 10. a 16. hodinou si můžete prohlédnout jak interiér vily, tak výstavu věnovanou životu a dílu významného brněnského architekta Ivana Rullera, mezi jehož nejvýznamnější stavby patří například Janáčkova opera, hala Rondo či obřadní síň v Židenicích.

V Českém Krumlově se sice neprojdete komnatami, ale v zimě je otevřená expozice hradního muzea zařízená ve stylu historické muzejní instalace z 19. století. Muzeum představí řadu exponátů připomínajících nejvýznamnější události vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Nové Hrady jsou v zimním období o víkendech zavřené, ale vypravit se tam můžete každou středu a pátek. Prohlédnete si tam byt panského úředníka, ukázku bydlení měsťanských rodin na přelomu 19. a 20. století a část první prohlídkové trasy ve věži nad vstupní bránou, kde je knihovna a buquoyský rodinný archiv.

Na hradě Rožmberk můžete až do března navštívit trasu po soukromých pokojích, které nechal pro potřeby bydlení své nejbližší rodiny upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy v době, kdy na hradě Rožmberku budoval rodové muzeum. Hrad je přístupný od úterý do pátku vždy v 11 a ve 13 hodin, v sobotu a v neděli začínají prohlídky každou hodinu mezi desátou ráno a třetí odpoledne.

Pro mimořádný zájem zavedli také na zámku Valtice zimní prohlídky barokní zámecké kaple a kompletně renovovaného zámeckého barokního divadla. Navštívit je můžete každou sobotu v lednu, únoru i v březnu.

Zámek Hluboká vítá návštěvníky po celou zimu: temperované prostory v přízemí ukážou pokoje, které patří spíše ke komornějším, totiž soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Prohlídku provází téma lovu, ale kromě trofejí a grafických listů z 18. století s loveckými motivy jsou lákadlem také fotografie členů knížecího rodu Schwarzenbergů.

Na Sychrově si i v zimě můžete prohlédnout interiéry letního sídla šlechtického rodu Rohanů z druhé poloviny 19. století. Během prohlídky navštívíte mimo jiné honosně zařízené královské apartmá, soukromé pokoje knížete a kněžny i reprezentační prostory jako například knihovnu, hráčský salon nebo jídelnu.

Během lednových víkendů můžete vyrazit i na zámek Mníšek pod Brdy, kde jsou po celou zimu otevřeny hned dva prohlídkové okruhy. Ten první při prohlídce reprezentativních místností zámku, jako je kaple, jídelna, velký salon s hodinovou věží, pánský a dámský salon, knihovna či pracovna, představí bydlení drobné šlechty na počátku 20. století.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZe: Novela zákona o lesích pomůže ministerstvu i vlastníkům lesů efektivněji postupovat při kůrovcové kalamitě

19:12 MZe: Novela zákona o lesích pomůže ministerstvu i vlastníkům lesů efektivněji postupovat při kůrovcové kalamitě

Účinnější postup proti kůrovci zajistí úprava zákona o lesích, kterou navrhli poslanci ve spolupráci…