Na Staroměstské radnici se konalo slavnostní předání čestných občanství

29.06.2016 11:19

Primátorka hl. m. Prahy tento týden předala čestné občanství významným českým výtvarníkům Karlu Malichovi a im memoriam Adrieně Johnové Šimotové. Udělení čestných občanství navrhly ke schválení Radě hl. m. Prahy a Zastupitelstvu hl. m. Prahy primátorka Adriana Krnáčová a předsedkyně Výboru pro kulturu a památkovou péči ZHMP Eliška Kaplický Fuchsová.

Na Staroměstské radnici se konalo slavnostní předání čestných občanství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka Prahy Adriana Krnáčová s Lítačkou

„Karel Malich i Adriena Johnová Šimotová patří mezi významné osobnosti českého umění a my můžeme být jen rádi, že jejich dílo je spojeno s Prahou. Já osobně si cením toho, že jsem měla možnost tato čestná občanství předat, protože je to způsob, jak jim mohu jménem Prahy vyjádři dík,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.



Karel Malich, významný český malíř, kreslíř, sochař a grafik, patří k nejuznávanějším klasikům české výtvarné scény. Jeho život je velmi úzce spjat s Prahou, studoval zde a také zde stále působí. Akademické i laické veřejnosti je znám především svými koloristickými pastely a drátěnými objekty. Roku 1990 uspořádala Galerie hlavního města Prahy v domě U kamenného zvonu rozsáhlou výstavu Malichova díla. Roku 1994 se konala další velká výstava díla Karla Malicha, tentokrát v Jízdárně Pražského hradu. Roku 1995 byl výběr z jeho pastelů a drátěných objektů vystaven v československém pavilonu na bienále v Benátkách; potom na samostatné výstavě v rakouském Kunsthalle Krems a v německém Muzeu Fridericiatum v Kasselu. Roku 2002 opět vystavoval v Paříži. Karel Malich je od roku 1958 členem skupiny Sdružení českých umělců grafiků Hollar a od roku 1963 členem Skupiny Křižovatka. V roce 2007 pak získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění a architektury. Během let 1990 až 1991 Karel Malich profesoroval na pražské Akademii výtvarných umění. V současné době žije a pracuje v Praze.

Adriena Johnová, roz. Šimotová, se v Praze narodila, studovala, žila a působila. V letech 1945 až 1950 studovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze pod vedením profesora Josefa Kaplického, u něhož v letech 1950 až 1953 pokračovala postgraduální aspiranturou. V roce 1950 byla přijata do Střediska Umělecké besedy. Na konci aspirantury se společně s Kaplickým a několika kolegy podílela na reliéfu pro Expo 58 v Bruselu. Adriena Johnová Šimotová vystavovala svá díla na mnoha místech vlasti i celého světa. Doma mohla po nástupu normalizace vystavovat pouze neoficiálně. V roce 1970 dostala zlatou medaili na Mezinárodním bienále grafiky ve Florencii. O dvacet let později získala prestižní cenu Gottfrieda von Herder ve Vídni. V roce 1991 byla vyznamenána Řádem rytíře umění a literatury ve Francii. V roce 1997 převzala z rukou prezidenta České republiky Medaili Za zásluhy I. stupně. V roce 2003 jí byl udělen francouzský Řád důstojníka umění a literatury. V roce 2005 jí udělila Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě titul Doctor honoris causa. Senátem Parlamentu České republiky byla v roce 2005 vyznamenána Cenou Společnosti pro vědu a umění. Ve stejném roce získala Cenu Ministerstva kultury České republiky. V roce 2007 jí Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze udělila titul Doctor honoris causa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

7:23 Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

Fair play, boj proti předsudkům, všestrannost a nutnost spolupráce rodičů a trenérů. To jsou témata …