Na jihu Čech přibylo osm nových případů covid-19, devět lidí se uzdravilo, aktuálně pozitivních je 133 osob

15.08.2020 10:29

V pátek zaznamenali hygienici na jihu Čech za uplynulých 24 hodin osm nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Devět nemocných se uzdravilo. Kumulativní počet nemocných s diagnózou covid-19 se tak k páteční 18. hodině v regionu zvýšil na 441, ale znovu klesl počet aktivních případů. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 302 a aktuálně pozitivních 133 osob.

Na jihu Čech přibylo osm nových případů covid-19, devět lidí se uzdravilo, aktuálně pozitivních je 133 osob
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje - logo
reklama

Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 250 suspektních vzorků a 72 vzorků od samoplátců. Z celkových 322 vzorků bylo osm pozitivních. Šlo o tři ženy a pět mužů. „Ve třech případech se jednalo o kontakt s již dříve pozitivně testovanou osobou v rámci známých a rodiny. Dalších tři případy se týkaly kontaktu s již dříve pozitivní osobou případy při různých běžných činnostech. Jedna osoba si nákazu přivezla z dovolené v Chorvatsku. V jednom případě na Jindřichohradecku je zdroj nákazy zatím neznámý a zjišťujeme jej,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Květoslava Kotrbová, Ph.D.

Ze stávajících 133 aktivních případů covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 35 na Prachaticku, 25 na Českobudějovicku, 22 na Písecku, po 16 na Táborsku a Strakonicku, 11 na Českokrumlovsku a 8 na Jindřichohradecku. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu covid-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy nadále udržují kumulativně s 68,47 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) i nadále pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem covid-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 24.009 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo 297 osob. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v pátek zvýšil o 72 na celkových 5769,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů. Laboratoř Next clinics bude od pondělí 17. srpna znovu testovat samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry budou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab už testuje nově také v Českém Krumlově.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v pátek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 216 žen a 225 mužů. Z celkových 441 dosud potvrzených případů je 104 z Prachaticka, 83 z Českobudějovicka, 64 z Táborska, 66 ze Strakonicka, 47 z Jindřichohradecka, 42 z Písecka a 35 z Českokrumlovska. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 28 dětí ve věku do 14 let. 86 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 76 v kategorii od 25 až 34 let, 71 v kategorii od 35 do 44 let, 71 v kategorii od 45 do 54 let a 55 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 54 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

AKTUÁLNĚ PLATNÁ HYGIENICKÁ OPATŘENÍ:

Pro celý Jihočeský kraj:

  • Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, včetně lékáren
  • Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zařízení sociálních služeb.
  • Nošení roušek na úřadech platí pro návštěvníky i pro zaměstnance při kontaktu s veřejností a při pohybu po budově.

Doporučení: Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel kraje doporučujeme nosit roušky i v místech s větší koncentrací lidí (veřejná doprava, taxislužby či pošty, obchody a nákupní centra).

Pro Prachatice a obce, pro které obec Prachatice vykonává rozšířenou působnost:

  • Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, kromě domova.
  • Nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, MHD) a taxislužeb
  • Zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice
  • Zákaz návštěv v pobytových ústavech sociální péče na Prachaticku 

Doporučení: Obyvatele Prachaticka prosíme, aby opatření dodržovali i mimo svůj okres.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Rekonstrukce domu Kalich v Litoměřicích

9:01 Národní památkový ústav: Rekonstrukce domu Kalich v Litoměřicích

Unikátní jehlancová střecha, vrcholící vyhlídkovou bání ve tvaru kalich, dala litoměřickému domu své…