Na očkování proti žloutence dala VZP klientům už 4,8 milionu

9. 12. 2013 12:19

Už jen tři týdny zbývají klientům VZP na to, aby využili mimořádně výhodné očkování proti žloutence. Doposud o tuto možnost projevilo zájem bezmála 10 tisíc lidí. Právě tolik si jich vyzvedlo poukaz, který jim umožňuje na očkování proti hepatitidě typu A nebo hepatitidě typu A+B ušetřit 750, respektive 1 300 korun.

Na očkování proti žloutence dala VZP klientům už 4,8 milionu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
reklama

VZP proplácí očkování proti žloutence ve dvou programech. Jednak jde o projekt zvýhodněného očkování proti hepatitidě A, který je určen dětem ve věku od 2 do 6 let. Příspěvek ve výši 750 korun se vztahuje na očkování látkou Havrix 720 Junior monodose.

Dále ve VZP probíhá projekt zvýhodněného očkování proti žloutence typu A+B, určený pro klienty ve věku od 24 let. Příspěvek ve výši 1 300 korun se vztahuje pouze na vakcínu Twinrix Adult.

V rámci celé České republiky si voucher na očkování proti žloutence typu A či žloutence typu A+B vyzvedlo za sedm měsíců 9 744 klientů. Ne všichni si ho však už nechali po provedeném očkování proplatit. Celková částka, kterou VZP na příspěvky za obě dvě vakcíny vydala, tak zatím činí 4,8 milionu korun.

Oba programy platí do 31. 12. 2013 nebo do vyčerpání stanoveného finančního limitu s tím, že se příspěvek vztahuje pouze na úhradu očkovací látky, nikoliv na náklady spojené s aplikací vakcíny. Podmínkou u obou programů je, že klienti nesmějí být přeregistrovaní od 1. 1. 2014 k jiné zdravotní pojišťovně.

Očkování proti žloutence typu A je složeno ze dvou dávek. Ochrana vzniká již 14 dní po první dávce a trvá cca 1 rok, druhá dávka po 6-12 měsících je tzv. zajišťovací, která zaručí, aby protilátky vydržely v těle dlouhodobě. Vakcína proti žloutence A+B se aplikuje ve třech dávkách, druhá dávka se podává za 1-3 měsíce po první a poslední za dalších 6-12 měsíců. Účinnost očkování proti žloutence A i A+B je minimálně 20 let.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa:  Celníci zastavili nelegální obchod s miliony cigaret

22:30 Celní správa: Celníci zastavili nelegální obchod s miliony cigaret

Bezmála sedm milionů nelegálních cigaret a daňový únik ve výši 22 milionů korun odhalili ostravští c…