Na zlatých mincích ČNB budou hrady

28.10.2014 18:37

Česká národní banka představila nový emisní plán pamětních mincí na období 2016 až 2020. Jeho součástí budou dva tematické cykly. Desetidílný cyklus zlatých mincí v nominální hodnotě 5 000 Kč připomene hrady České republiky. Jednotícím tématem řady 500 Kč stříbrných mincí budou výroční události spojené se vznikem Československé republiky.

Na zlatých mincích ČNB budou hrady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Lízal, člen bankovní rady ČNB

„Cyklus zlatých mincí věnovaný nejznámějším českým a moravským hradům volně navazuje na předchozí tematické cykly, které představovaly architektonické a technické památky na našem území. Očekáváme, že bude mít u veřejnosti obdobně pozitivní ohlas,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal.

„Na emisní období připadá mnoho významných výročí, která souvisejí se založením samostatného Československa, proto jsme se rozhodli vydat každý rok jednu až dvě mince právě k tomuto tématu,“ doplnil Lubomír Lízal.

Součástí emisního plánu jsou i mimořádné ražby zlatých mincí v nominální hodnotě 10 000 Kč, které budou věnované 100. výročí založení Československa (2018) a vzniku československé měny (2019).

Z cyklu pamětních stříbrných 500 Kč mincí lze uvést minci k 100. výročí bitvy u Zborova (2017), přijetí Washingtonské deklarace (2018) nebo schválení československé ústavy (2020).

Emisní plán dále tradičně zahrnuje pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. Vydány budou tři až čtyři ročně a jejich hlavním námětem zůstávají výročí významných osobností nebo důležitých událostí českých dějin. Připomenou například 450. výročí narození renesančního lékaře Jana Jessenia (2016), 300. výročí narození císařovny Marie Terezie (2017), 500. výročí vydání Klaudyánovy mapy (2018), 100. výročí sestrojení prvního letadla české výroby (2019) nebo 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové (2020).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Středočeský kraj: Další část Labské cyklostezky dokončena

22:54 Středočeský kraj: Další část Labské cyklostezky dokončena

Středočeský kraj prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) dokončil další úsek Labské cy…