Nadace ČEZ: Nový holmiový YAG laser si už třebíčská nemocnice nemusí půjčovat, má vlastní

20.02.2024 19:02 | Tisková zpráva

V minulých dnech dorazil do třebíčské nemocnice nový holmiový YAG laser, který si dříve nemocnice musela půjčovat. Nyní má vlastní. K nákupu důležitého přístroje za milión a půl pomohla Nadace ČEZ i obce z regionu JE Dukovany.

Nadace ČEZ: Nový holmiový YAG laser si už třebíčská nemocnice nemusí půjčovat, má vlastní
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Holmiový YAG laser využívají převážně urologové při operativě na centrálních operačních sálech. V urologii se pulzní holmiový laser využívá k drcení močových kamenů, a to až do velikosti 2 cm. Jeho výkon je 35 wattů a kombinuje se s flexibilním endoskopem. Díky různým režimům může odstranit problémy s močovými kameny bezbolestně a miniinvazivní metodou. Kromě toho umožňuje i destrukci nádorové tkáně v horním močovém traktu u nízce rizikových karcinomů. Pacientovi se významně snižuje délka hospitalizace, celkové rekonvalescence i míra komplikací.

Nemocnice Třebíč dosud disponovala tímto přístrojem prostřednictvím finančně náročných pronájmů. Zakoupení vlastního přístroje výrazně zjednodušilo plánování urologických operací i celkovou administrativní zátěž.

Přístroj stál 1,5 milionu korun, z toho Nadace ČEZ poskytla 650 tisíc korun, obce v regionu elektrárny Dukovany částku dofinancovali.

Nákup přístroje byl financován z grantu Nadace ČEZ „Podpora regionů“, který je otevřen celoročně, aktuálně je také možné využívat granty „Oranžové hřiště“ a „Oranžový přechod“. Přehled všech grantů najdete na webových stránkách Nadace ČEZ ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Ceny elektřiny v únoru výrazně klesly

11:27 Český statistický úřad: Ceny elektřiny v únoru výrazně klesly

V únoru 2024 se vývozní ceny zvýšily meziměsíčně o 2,1 %, meziročně o 1,6 %. Dovozní ceny meziměsíčn…