Nadace ČEZ: V Tatrovicích spojili obecní slavnosti s otevřením nového parku

25.06.2024 19:02 | Tisková zpráva

S prohlídkou kostela sv. Erharda a otevřením protilehlého nového parku, na jehož realizaci přispěla obci Nadace ČEZ, byly v sobotu 22. června spojeny Tatrovické slavnosti. Ty byly obohaceny vystoupením několika kapel, šermířské skupiny a také nahlédnutím do řezbářského ateliéru pod širým nebem, v němž umělecký řezbář Daniel Krejčí vytváří podobu Bílé paní vážící se k jedné z místních pověstí o Liščím vrchu. Mohutný ale bohužel již starý a nemocný jasan byl přitom poražen na jiném odpočinkovém místě v Tatrovicích, kde rovněž byla vysazená nová zeleň pořízena díky nadačnímu příspěvku v rámci grantu Stromy.

Nadace ČEZ: V Tatrovicích spojili obecní slavnosti s otevřením nového parku
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

„Když přišel pan místostarosta s myšlenkou vybudovat parčík u kostela, viděl jsem to jako dobrý nápad. Proto jsme se spojili s Nadací ČEZ, která podporuje výsadbu stromů po celé České republice. Využili jsme její štědré dotace a na místě prázdného jen zatravněného prostoru jsme vysázeli nové stromy a keře. Věřím, že si v něm odpočinou nejen místní, ale i turisté, které třeba zaujme pohled na kostel sv. Erharda, jež jsme po dlouhých letech převzali pod naši správu. Proto ještě pracujeme na výrobě informační cedule s jeho historií,“ řekl během otevření parku Michal Tvrdík, starosta Tatrovic.

Za nadační příspěvek ve výši 124 000 korun v obci nejen dokázali vytvořit nový park, ale i revitalizovat odpočinkové místo u cesty v její horní části. Pokáceny byly staré a nemocné stromy a vysazeny nové. „Samozřejmě v obou případech se jednalo o výsadbu původních dřevin jakým jsou jedle, borovice, bříza a různé keře.  Obě výsadby jsme stihli zrealizovat v závěru loňského roku, ale počasí už nám nedovolilo uspořádat k nim nějakou oficialitu. Tatrovické slavnosti  přitom patří mezi nejvýznamnější kulturní a společenskou akci v obci a tudíž i nejvhodnější k oficiálnímu otevření nového parku u kostela. Naše pozvání navíc letos přijali i bývalí rodáci, dnes žijící v zahraničí,“ dodal ještě starosta.

Grant stromy Nadace ČEZ funguje už od roku 2011 a za tu dobu podpořil výsadbu bezmála 130 000 stromů a dalších dřevin částkou přesahující 84 milionů korun. „Zájem o něj je stále veliký. Samosprávy, ale třeba i obecně prospěšné spolky a další neziskové organizace mohou na výsadbu zeleně získat až 150 000 korun. V současné době lze podat žádost pro podzimní výsadbu, a to nejpozději do 31. července,“ podotýká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Vloni proběhla nová výsadba zeleně, ať v rámci jarního či podzimního kola (celkem za 303 415 korun) v obcích Krajková na Sokolovsku a Krásný Les na Karlovarsku. V prvním případě se jednalo o obnovu obecního sadu za 29 415 a ve druhém o výsadbu zcela nového sadu pro vzdělávání a relaxaci za rovných 150 000 korun spolkem Občané Krásného lesa. Další obcí, kde na Sokolovsku začala zakořeňovat nová zeleň díky podpoře Nadace ČEZ, byly právě Tatrovice, které uspěly s grantem ve výši 124 000 korun. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …