Náměstek Tlapa vedl konzultace v Myanmaru/Barmě a regionální poradu titulářů ČR v Asii a Pacifiku

22.01.2017 12:05 | Zprávy

Dne 13. ledna 2017 se v hlavním městě Myanmaru/Barmy Neipyijto uskutečnilo 1. kolo politických konzultací mezi ministerstvy zahraničních věcí ČR a Myanmaru/Barmy na úrovni náměstků. Za českou stranu konzultace vedl náměstek ministra Martin Tlapa, jeho partnerem byl stálý sekretář U Kyaw Zeya.

Náměstek Tlapa vedl konzultace v Myanmaru/Barmě a regionální poradu titulářů ČR v Asii a Pacifiku
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí
Popisek: Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa na konzultacích v Myanmaru/Barmě

Konzultacím předcházelo přijetí u státní poradkyně a ministryně zahraničních věcí Aun Schan Su Ťij. Státní poradkyně opětovně ocenila podporu, které se demokracii v Myanmaru/Barmě dostává od ČR. Stejně tak ocenila efektivitu české pomoci, která respektuje priority místní vlády. V ekonomické oblasti projevila velký zájem o spolupráci v zemědělství a potravinářství s důrazem na dodávky malých strojů a zařízení a vyjádřila zájem o pomoc ČR při obnově barmského sklářství. Tématem rozhovoru byla i situace ve státě Rakhine, lidská práva a boj proti terorismu. Aun Schan Su Ťij vyjádřila zájem využít pozvání k návštěvě ČR.

Během meziministerských konzultací partneři pozitivně hodnotili výrazné zintenzivnění vzájemných vztahů v posledních letech a rozšíření spolupráce jak na mezistátní, tak nevládní úrovni. Důkazem jsou toho návštěvy ministrů Zaorálka a Mládka v roce 2016 s podnikatelskými misemi, návštěva viceguvernéra ČNB v Myanmaru/Barmě, vzdělávací mise pracovníků barmského ministerstva financí či incomingová mise barmských firem. Barmská strana ocenila i pokračující humanitární pomoc, transformační spolupráci, vládní stipendia a malé lokální projekty spadající do rámce zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Náměstek Tlapa se s partnerem shodl na dalším posílení hospodářské spolupráce v energetice, těžebním průmyslu, modernizaci infrastruktury, zemědělství či potravinářství včetně dodávek technologií. „Obě země sdílejí nejen zájem o další spolupráci, ale shodují se i na oblastech s největším potenciálem,“ uvedl v této souvislosti náměstek Tlapa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Česká energetika potřebuje strategii s důrazem na zajištění energetické bezpečnosti

13:33 HK ČR: Česká energetika potřebuje strategii s důrazem na zajištění energetické bezpečnosti

Klíčové výzvy české energetiky, budoucnost teplárenství bez uhlí, transformace regionálních zdrojů n…