Národní divadlo moravskoslezské: Ostrava žije Shakespearem

10.05.2016 21:45

Před 400 lety, přesně 23. dubna 1616, zemřel bezesporu nejznámější dramatik, klíčová osobnost literatury a divadelní podnikatel William Shakespeare. Ke světovým oslavám jeho nepřehlédnutelného přínosu kultuře a celé společnosti se u příležitosti čtyřstého výročí rozhodlo připojit také město Ostrava, a to v podobě celoročního kulturního projektu Shakespeare Ostrava 2016.

Národní divadlo moravskoslezské: Ostrava žije Shakespearem
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské

Divadla uvádějí Shakespearovo dílo v rámci svých dramaturgií, knihovny pořádají besedy, herci scénická čtení, filharmonie koncerty, muzea výstavy a mnohé další ostravské instituce i jednotlivci akce na počest výročí úmrtí nejznámějšího rukavičkářova syna z anglického Stratfordu nad Avonou. Přesně v den výročí, 23. dubna 2016, vyvěsily ostravské instituce jako výraz úcty k Shakespearovu odkazu bílé vlajky s logem projektu, ty budou nad městem vlát až do konce roku.

Celá myšlenka propojení ostravské kulturní scény u příležitosti tohoto výročí vznikla z iniciativy Národního divadla moravskoslezského, Letních shakespearovských slavností Ostrava a Kulturního centra Cooltour Ostrava, záštitu a podporu projektu pak poskytlo samo statutární město Ostrava. Postupně se k projektu připojila nejen všechna místní profesionální divadla, ale také hudební tělesa, vzdělávací instituce, kulturní centra, muzea i jednotliví umělci.

Shakespearovo dílo bylo po celou dobu své přítomnosti (tedy čtyři staletí!) velkou inspirací pro  umělce různých oborů – výtvarníky, hudební skladatele, literáty, filmové tvůrce – ale i filozofy, sociology, lingvisty nebo historiky. „Řada spisovatelů všech žánrů dále dotváří příběhy, motivy či postavy Shakespearových her v nových svébytných dílech. Překlady Shakespearových děl v posledních dvou stech letech ovlivňovaly vývoj novodobých živých podob řady jazyků. O vlivu na moderní češtinu, tak jak se vyvíjela od poloviny 19. století, to platí vrchovatě,“ dodává ředitel NDM Jiří Nekvasil.

V květnu uvedlo NDM v rámci projektu Shakespeare Ostrava 2016 premiéru baletu F. Mendelssohna-Bartholdyho Sen noci svatojánské. Komorní scéna Aréna, která letos získala pět Cen divadelní kritiky, pokračuje v reprízách výjimečně úspěšné inscenace Něco za něco. Navazuje festival Dream Factory Ostrava, který od 31. května do 5. června představí hned čtyři shakespearovská představení v podání Dejvického divadla, Divadla Na zábradlí nebo Klicperova divadla či Divadla koňa a motora a ve spolupráci s Divadlem Petra Bezruče připravuje site-specific projekt Shakespeare v Ostravici. Hned 5. června se připojuje také mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, v rámci kterého zazní po 35 letech velkolepé Berliozovo symfonické dílo Romeo a Julie, 7. června odehrají premiéru Zkrocení zlé ženy studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, 11. června se přidává Knihovna města Ostravy, která věnuje Ostravskou muzejní noc 2016 právě Shakespearovi. V tentýž den je možné v premiéře zhlédnout koprodukční projekt NDM a Kulturního centra Cooltour s názvem Studie Titus (Co nás žere) a o tři dny později, 14. a 15. června, opět v Cooltouru, vystoupí Hladnov English Drama Club s anglickým představením The Comedy of Errors. V polovině měsíce, 16. června, uvede NDM premiéru činohry – inscenaci Veselé paničky windsorské a 27. června zazní v rámci festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava) světová premiéra taneční opery William William, kterou speciálně pro letošní výročí zkomponoval Petr Kotík.

Každý měsíc tohoto roku je nabitý tematickými akcemi. V současné době, kdy je společnost neustále rozdělována a mediálně drcena obrovským množstvím často nerelevantních informací, je princip spolupráce a pozitivních impulsů více než žádoucí. Projekt Shakespeare Ostrava 2016 také ukazuje na výjimečnost ostravské kulturní scény. Nebývá zvykem, aby napříč kulturní scénou dokázaly organizace i jednotlivci v takovémto rozsahu spolupracovat, být kreativní a společně tvořit. Bližší informace k programu a novinky projektu SO2016 najdete na webových stránkách www.shakespeare2016.cz.

Mediálním partnerem projektu je Český rozhlas Ostrava a Moravskoslezský deník.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Radní rozhodli o přerozdělení zůstatků z kotlíkových dotací

22:54 Jihomoravský kraj: Radní rozhodli o přerozdělení zůstatků z kotlíkových dotací

Na 5 milionů korun pro celkem 47 žadatelů – krajští radní rozhodli o přerozdělení dalších financí v …