Národní muzeum připomíná sto let od rozluštění chetitského jazyka Bedřichem Hrozným

14.10.2015 18:43

Národní muzeum otevírá ve čtvrtek 15. října 2015 na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur panelovou výstavu Bedřich Hrozný. Sto let od rozluštění chetitského jazyka, která je věnována významné osobnosti české orientalistiky.

Národní muzeum připomíná sto let od rozluštění chetitského jazyka Bedřichem Hrozným
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Návštěvníci se mohou těšit na fotografie dokumentující nejen archeologické nálezy a vykopávky na Předním východě, ale také na snímky zachycující zákulisí výzkumů Bedřicha Hrozného. Pro všechny zájemce jsou rovněž připraveny komentované prohlídky, které se budou konat v rámci Mezinárodního dne archeologie v sobotu 17. října 2015.

Národní muzeum si letos připomíná jeden z největších počinů české orientalistiky – rozluštění chetitského jazyka Bedřichem Hrozným. V roce 1906 byly v Chatuši, hlavním městě Chetitské říše, německou expedicí objeveny klínopisné tabulky popsané textem v neznámém jazyce. Hrozný o studium těchto tabulek projevil zájem a na podzim roku 1915, tedy v průběhu 1. světové války, přeložil první chetitskou větu: „Nyní chléb budete jísti, poté vodu budete píti.“

Náprstkovo muzeum opatruje ve svých sbírkách unikátní pozůstalost Bedřicha Hrozného

Rozluštění chetitského jazyka přineslo Hroznému mezinárodní renomé. Po konci války a vzniku samostatného Československa získal řádnou profesuru na pražské univerzitě. Zprvu se věnoval chetitské filologii a v letech 1924 a 1925 vypravil dvě vědecké expedice do oblasti Předního východu, ze kterých pochází unikátní fotografická dokumentace uložená právě v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Vedle fotografií má Náprstkovo muzeum ve sbírce stovky diapozitivů (převážně reprodukcí z knih), které Bedřich Hrozný používal při výuce dějin a kultury starověkého Předního východu, a také podstatnou část předmětů z jeho soukromé i odborné pozůstalosti.

Panelová výstava na nádvoří Náprstkova muzea představí fotografie dokumentující nejen archeologické nálezy, ale také snímky, které umožní nahlédnout do zákulisí Hrozného výzkumů. Nechybí fotografie dělníků při práci, upomínky na vážené návštěvy, skupinová fota zakončující každou výkopovou sezónu nebo podobizny samotného vědce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: Do průmyslové zóny Holešov se přemístí nová společnost

22:46 Zlínský kraj: Do průmyslové zóny Holešov se přemístí nová společnost

Rada Zlínského kraje udělila souhlas s provedením stavby investičního záměru zlínské společnosti Bla…