Národní památkový ústav: Archeologické nálezy v historickém jádru Nového Jičína

6.8.2022 8:49 dop. | Tisková zpráva

Dobře dochované pozůstatky zděné pece s kuchyňským ohništěm v předpecním prostoru objevili archeologové a památkáři při výzkumu městského domu v Křižíkově ulici v Novém Jičíně. Na varné podestě se nacházely celé keramické kuchyňské nádoby včetně pokliček.

Národní památkový ústav: Archeologické nálezy v historickém jádru Nového Jičína
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

S dochovanými pozůstatky středověkých kuchyní v městských domech se setkáváme jen výjimečně. Rozsáhlejší dobře dochované doklady původní podoby středověkých domů v místech stávající zástavby historických městských jader představují také poměrně vzácný jev.

Pod podlahou původně renesanční nádvorní světnice v zadní části dispozice současného domu byly odkryty kamenné základy starší stavby. V celé ploše vymezené těmito základy se nacházely relikty zuhelnatělé dřevěné podlahy. V jihozápadním koutě místnosti byly objeveny dobře dochované pozůstatky zděné pece s vyvýšeným ohništěm a s kompletními kuchyňskými nádobami a dřevěnou vařečkou. Opodál ležel na podlaze žárem zdeformovaný železný rošt. Kromě uvedených zjevných dokladů kuchyňského provozu se na dřevěné podlaze nalézaly také další artefakty. Značné množství skleněných kroužků bylo patrně součástí ženského náhrdelníku. Visací svorníkový pružinový zámek od dveří nebo truhlice, trojzubé vidle a v neposlední řadě hrot kopí byly dalšími objevenými artefakty.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 24885 lidí

Záchranný archeologický výzkum a stavebněhistorický průzkum související s celkovou rekonstrukcí domu čp. 91/7 na Křižíkově ulici v Novém Jičíně provádí Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě, ve spolupráci s Muzeem Novojičínska. Na zpracování archeologických nálezů a dokumentace se finančně podílí také město Nový Jičín, paní majitelka rovněž získala dotaci na opravu původního trámového stropu v nádvorní světnici.

Kuchyň byla v minulosti součástí středověkého domu, jehož konstrukce byla částečně zděná a částečně dřevěná (roubená). Na dřevěnou, pravděpodobně trojdílnou dispozici domu s výše zmíněnou kuchyní, zachycenou archeologickým výzkumem, navazoval zděný díl. Tuto zděnou část středověkého domu reprezentovala kamenná patrová komora při uliční čáře, která je dosud dochovaná ve hmotě stávajícího domu čp. 91/7 a byla zkoumaná stavebněhistorickými metodami. Spodní podlaží komory bylo přístupné dveřním otvorem situovaným na západní straně a osvětleno oknem v jižní obvodové zdi.

Strop přízemí byl rovný trámový se záklopem. Patro bylo přístupné dřevěným schodištěm vedeným při jižní obvodové zdi objektu. V rámci někdejšího patra nebyly identifikovány stopy po otopném zařízení ani po rozměrnějších okenních otvorech, zachyceno bylo pouze jedno úzké štěrbinové okénko. Spíše než obytným účelům tak mohlo patro zděného komorového dílu středověkého domu sloužit jako sýpka. Obdobně jako dřevěná část dispozice domu (tj. archeologicky zjištěná kuchyně) vykazuje i zděný komorový díl zjevné stopy požáru (relikty zuhelnatělých dřevěných konstrukčních prvků v rámci zdiva, zdící malta zbarvená žárem do růžova).

Původní středověké domy budované ze dřeva a hlíny byly postupně již ve středověku a v čím dál větší míře poté v novověku nahrazovány zděnými konstrukcemi. Původní podoba těchto středověkých domů (nejprve dřevěných – později dílem dřevěných a zděných – nakonec zděných) je tak vlivem několikasetletého stavebního vývoje v prostředí našich měst zpravidla zcela či téměř zcela setřena. Totéž platí o důležité součásti (nejen) středověkých obydlí – o kuchyních – jejichž dochované pozůstatky se v rámci zděných konstrukcí stávajících městských domů, případně archeologizované pod povrchem terénu, vyskytují opravdu výjimečně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

selhání vlády

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas připravil rozsáhlé předvolební vysílání

15:06 Český rozhlas připravil rozsáhlé předvolební vysílání

Český rozhlas nabídne u příležitosti podzimních voleb do zastupitelstev obcí a do třetiny Senátu Par…