Národní park České Švýcarsko: Začal platit dočasný zákaz vstupu do hnízdních lokalit

4. 3. 2018 10:46

S počátkem března vstoupilo v platnost opatření obecné povahy vydané Správou Národního parku České Švýcarsko, které po přechodnou dobu zakazuje vstup do hnízdních lokalit v národním parku.

Národní park České Švýcarsko: Začal platit dočasný zákaz vstupu do hnízdních lokalit
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko
reklama

Opatření slouží k zajištění klidu zvláště chráněným druhům ptáků, zejména sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých. Správa parku toto opatření přijímá každoročně. Zákaz vstupu do hnízdních lokalit je veřejností tradičně dobře přijímán a respektován, díky tomu jsou pro zdejší oblast obvyklé vysoké počty úspěšně vylétnuvších mláďat.

„Také díky zajištění klidu na třiadvaceti lokalitách v národním parku jsme se loni mohli těšit z velkého počtu mladých sokolů stěhovavých i čápů černých, sokolích mláďat bylo v celém regionu 26, mladých čápů černých nejméně 18,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Děkujeme všem návštěvníkům, že toto opatření dodržují. Z dobrých výsledků hnízdění se pak můžeme těšit všichni.“

Zákazy vstupu do dočasně chráněných hnízdních lokalit se již tradičně netýkají značených turistických cest, z tohoto pohledu tedy nevzniká žádné větší omezení. Návštěvníci na uzavřenou hnízdní lokalitu mohou narazit spíše na neznačených turistických cestách. V terénu jsou hnízdní lokality vyznačeny pomocí dřevěných označníků a v některých případech i vymezovacími páskami. Pokud návštěvník natrefí na takovéto terénní označení, je žádán ke změně trasy tak, aby hnízdní lokalitou neprocházel. Zvláště chráněné druhy ptáků jsou na rušení člověkem extrémně citlivé. V případě, že jsou při hnízdění rušení, může dojít k opuštění a zastydnutí vajec, případně i úhynu mláďat.

Dočasně chráněné lokality se návštěvníkům opět otevřou od konce června, v některých případech od konce července.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STEM: Význam voleb roste, krajské i senátní volby však patří i nadále k méně důležitým

11:18 STEM: Význam voleb roste, krajské i senátní volby však patří i nadále k méně důležitým

Nejdůležitějšími volbami z pohledu veřejnosti jsou prezidentské volby. Aktuálně přeskočily volby kom…