Natland Real Estate: Počet zahájených bytů se mírně zvýšil, podle odborníků to ale stále nestačí

24.09.2019 10:28

Stavební úřady ve 2. čtvrtletí letošního roku vydaly 22 639 stavebních povolení, ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to bylo o 4,5 procenta více. Počet zahájených bytů ve 2. čtvrtletí 2019 se meziročně zvýšil o 6,7 procenta a činil 9 536 bytů. Připomíná to Kvartální analýza českého stavebnictví společnosti CEEC Research.

Natland Real Estate: Počet zahájených bytů se mírně zvýšil, podle odborníků to ale stále nestačí
Foto: Natland Real Estate
Popisek: Nové bydlení se staví například v pražských Čakovicích - vizualizace

Podle odborníků to však stále nestačí. Na trh se nedostává potřebný počet nových bytů, a tak ceny zákonitě stoupají. Podle Petra Bartoně, hlavního ekonoma investiční skupiny Natland, navíc úřední prostoje zvyšují ceny bydlení mnohem závažněji v době rostoucí poptávky.

„Kdyby se města vysídlovala, neměla by zdlouhavá stavební řízení takový zásadní vliv. Ale dnes jsme v Česku svědky téměř dokonalé bouře a v ní je laxní přístup k jakýmkoli reformám stavebního řízení obzvláště odsouzeníhodné,“ říká Bartoň a vysvětluje: „Centrální banky zejména v Evropě již několik let praktikují uvolněnou měnovou politiku, která drží úrokové sazby při zemi. To sice teoreticky přiblíží lidi k jejich snu o vlastním bydlení – co je to ale platné, když jim peníze ušetřené za levnější hypotéky zdaleka ani nepokryjí růst cen nedostatkových bytů.“

Už pár týdnů je přitom jasné, že od letošního září novela stavebního zákona s tzv. fikcí souhlasu platit nebude, navzdory původním plánům a slibům Ministerstva pro místní rozvoj. „Odborníci si od zavedení tohoto institutu slibovali urychlení povolovacích procesů, které v době ekonomického boomu paralyzují tuzemské stavebnictví,“ připomíná Jana Sečkářová, předsedkyně představenstva společnosti Natland Real Estate a partnerka skupiny Natland, která se zabývá developerskými projekty.

Průměrná cena vypočítaná z celé nabídky na trhu v Praze vyšplhala dokonce na „kulatých“ 100 tisíc korun. To je o polovinu víc, než v roce 2015. Za stejné období se ale takřka zdvojnásobily i stavební náklady.

Samy dražší byty kvůli administrativním překážkám mohou podle ekonomů podvázat další hospodářský růst.

„Zejména mladí lidé se dnes stěhují do měst ještě více, než v minulosti. Nalézají tam lepší uplatnění v oborech, která sama vláda prosazuje, jako znalostní ekonomika. Rostoucí ceny bytů však mnoho lidí odrazují a zvyšují jejich mzdové požadavky. Pokud bychom zavřeli hranice, mohly by se firmy přesunout do vesnic, kde není bytová otázka natolik palčivá. Ve svobodném světě se však často firmy raději přesunou do zahraničí – nebo k nám vůbec nepřijdou. Před přesně třiceti lety jsme snili, jak rychle doženeme Západní Evropu. Dnes nás drahé byty od tohoto snu vzdalují. Klíč od zlepšení má jen stát,“ uzavírá Petr Bartoň.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…