Navzdory koronaviru elektromobily v prvním čtvrtletí načerpaly na stanicích ČEZ o 54 % víc energie než loni

18.04.2020 13:00 | Zprávy

Objem elektřiny odebrané v síti veřejných rychlodobíjecích stanic Skupiny ČEZ v průběhu 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o více než 54 %, na téměř 600 tisíc kWh. Odběry v březnu, který byl z větší části poznamenán vyhlášeným nouzovým stavem v České republice, činily více než 158 tisíc kWh, což je o 13 % meziročně více.

Navzdory koronaviru elektromobily v prvním čtvrtletí načerpaly na stanicích ČEZ o 54 % víc energie než loni
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Nejčastěji řidiči elektromobilů doplňovali baterie vozů ve trojici pražských lokalit a v Olomouci. ČEZ aktuálně v ČR provozuje více než 200 veřejných dobíjecích stanic, z toho je přes 140 rychlodobíjecích. Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF).

Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ v České republice dodala za první tři měsíce letošního roku do baterií elektromobilů celkem 593 909 kWh elektřiny, což je ekvivalent 16 497 plných dobití vozu VW eGolf s kapacitou baterie 36 kWh. Za celý rok 2019 se statistika vyšplhala na téměř 2 miliony odebraných kWh. V březnu, kdy po většinu měsíce platila omezení v důsledku epidemie koronaviru, odebrala elektrická auta na zelených stanicích s logem ČEZ více než 158 tisíc kWh. To bylo o necelých 30 % méně než v lednu a o zhruba 25 procent pod objemem načerpané elektřiny v únoru. Přesto byl meziročně ale březen růstový – oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostly odběry o téměř 13 %. Růst elektromobility pak asi nejlépe ilustruje fakt, že letošní březen je silnější než celý 1. kvartál roku 2018, kdy bylo v síti ČEZ načerpáno 150 715 kWh.

„Dosavadním letošním tempem bychom loňských celkových ročních statistik dosáhli už zhruba na konci prázdnin. Motorem meziročního růstu je nejen o 30 procent vyšší počet stanic v naší síti, ale i dynamický vývoj vozového parku v České republice a také častější nabíjení. Jasně se také ukazuje, že lidé vyhledávají služby rychlého dobíjení, na rychlodobíjecích stanicích bylo odebráno 93 procent veškeré energie v rámci naší sítě. Početně přitom stojany rychlého dobíjení tvoří 72 procent všech stanic. Celkově by elektromobily letos mohly v naší síti načerpat přes tři miliony kWh,“ říká manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.

Trendem zůstávají častější odběry o menších objemech. Řidiči využili letos dosud dobíjecí stanice ve 43 965 případech, a průměrně tak při jednom zastavení u dobíječky „čerpali“ 13,5 kWh elektřiny. Ještě v roce 2017 činil průměr na jedno dobití 17,8 kWh.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

7:27 SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

Od čtvrtka 25. června 2026 od 10 hodin se otevře příjem žádostí o finanční podporu z programu Nová z…