Největší akvizice Památníku národního písemnictví po roce 1989

15.01.2016 8:43

Ministr Daniel Herman na pondělní tiskové konferenci u příležitosti mimořádné akvizice PNP v Praze vyzdvihl význam donátorství a poděkoval PhDr. Jiřině Hořejší za velkorysý dar.

Největší akvizice Památníku národního písemnictví po roce 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Knihovnu básníka a překladatele Jindřicha Hořejšího, dodatky k jeho osobnímu fondu (rukopisy, doklady, fotografie), čtyři cenné obrazy z meziválečného období (Štyrský, Toyen, 2 x Čapek) a konečně svou vlastní odbornou knihovnu věnovala Památníku národního písemnictví (PNP) básníkova dcera, kunsthistorička PhDr. Jiřina Hořejší. Jedná se o největší akvizici PNP po roce 1989.

Jak uvedl ředitel PNP Zdeněk Freisleben, akvizice je významná v mnoha ohledech. Nejen vlastní kulturní hodnotou, ale také tím, že organicky navazuje na jiné sbírky, zejména na sbírku Karla Teigeho. Mimořádně cenný je rovněž fakt, že dr. Hořejší přináší spolu s artefakty také silné osobní příběhy, které se k nim váží.

Ministr Daniel Herman ve svém projevu vyzdvihl význam donátorství. Je podle jeho slov projevem zralé, svobodné společnosti, která přebírá odpovědnost za svou kulturu a její odkaz. Vysoce ocenil ochotu Jiřiny Hořejší se vzdát otcovy pozůstalosti i vlastní, po celý život budované odborné knihovny.

„Ne každý je ochoten něco ze svého osobního bohatství dát k dispozici pro dobro celku. Vážím si toho, že mohu být přítomen této slavnostní chvíli. Čin paní doktorky Hořejší je velmi dobrý příklad toho, jak bychom měli přistupovat k obohacování rodinného stříbra naší země a naší kultury,“ uvedl.

Získávat akvizice z darů, byť v menším rozsahu, se Památníku písemnictví nicméně v posledních letech daří. Příkladem za všechny může být korespondence Jaroslava Seiferta získaná v roce 2014 od básníkovy dcery Jany, mimořádně významné deníky Karla Teigeho, Zahradníčkova korespondence nebo archiv Františka Listopada, jehož padesát kartonů tvoří největší exilový fond PNP. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká krajina: Hřebec divokých koní včera odjel z Kozmických ptačích luk do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu

8:24 Česká krajina: Hřebec divokých koní včera odjel z Kozmických ptačích luk do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu

Několik let byl Northcroft Firestarter hlavním harémovým hřebcem ve stádě divokých koní v milovické …