Nejvyšší kontrolní instituce České a Slovenské republiky podepsaly smlouvu o spolupráci

22.08.2015 9:11

Ve dnech 17. a 18. srpna navštívil NKÚ předseda NKÚ Slovenské republiky pan Karol Mitrík s delegací. Jednalo se o první bilaterální zahraniční cestu pana Mitríka jako předsedy NKÚ SR, který byl do funkce zvolen v květnu 2015 a nahradil tak dlouholetého předsedu NKÚ SR pana Jána Jasovského.

Nejvyšší kontrolní instituce České a Slovenské republiky podepsaly smlouvu o spolupráci
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Pan Mitrík se během schůzky seznámil se strukturou a fungováním NKÚ a živě se zajímal o zaměření kontrolní činnosti, plánování kontrol a výběr témat kontrol. Na schůzce se také diskutovalo o způsobu zveřejňování výsledků kontrol, o spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a v neposlední řadě o způsobu a formě zveřejňování výsledků kontrol. Debata proběhla i o zkušenostech NKÚ SR při kontrolách samospráv, které NKÚ SR může na rozdíl od českého NKÚ prověřovat.

V průběhu návštěvy byla podepsána smlouva o spolupráci při provádění paralelních kontrol zaměřených na správu spotřebních daní. Výstupy z kontrol by měly např. porovnat, zda správci spotřebních daní v obou zemích dosahovali stejných hodnot vybraných ukazatelů při vynaložení srovnatelných nákladů či na to, zda zavedením elektronického systému pro přepravu a sledování výrobků došlo k zefektivnění správy spotřebních daní a omezení daňových podvodů.

Proběhla také diskuse o dalších možnostech spolupráce především v daňové oblasti a elektronické evidenci tržeb. Výběr daní je pro obě země aktuální téma, společným úsilím mohou NKÚ a NKÚ SR dosáhnout zajímavých a porovnatelných výsledků např. v oblasti opatření proti únikům na DPH.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

22:33 ČEZ: Na páteční večer připravil Temelín pro rodiny s dětmi stezku odvahy

Pohodová procházka za určitým cílem, ale i odměna za splněné úkoly. Takový program na páteční večer …