Nejvyšší správní soud: Pražský magistrát umožnil provoz bez protihlukové stěny

11.09.2016 13:39

Nejvyšší správní soud zveřejnil na svém webu informace k rozsudku, kterým bylo zrušeno rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy o povolení zkušebního provozu na části Pražského okruhu:

Nejvyšší správní soud: Pražský magistrát umožnil provoz bez protihlukové stěny
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Nejvyšší správní soud svým rozsudkem ze dne 31. května 2016 zrušil rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy o povolení zkušebního provozu pro období od července 2013 do prosince 2015 na části silničního okruhu kolem Prahy, úsek Jesenice – Vestec. Soud vyhověl žalobě podané přilehlými obcemi, vlastníky některých blízkých nemovitostí a spolkem Sdružení občanů SOKP proti hluku z dopravy.

Nejvyšší správní soud poukázal na to, že podle stavebního zákona je možné povolit zkušební provoz pouze tehdy, pokud je ověřeno, že nebude ohrožovat život a veřejné zdraví, bezpečnost anebo životní prostředí. V daném případě bylo již v době rozhodování pražského magistrátu doloženo, že provoz na pozemní komunikaci bude vyvolávat hlukové zatížení sousedící obytné zástavby, které bude překračovat závazné limity stanovené právními předpisy. Z tohoto důvodu krajská hygienická stanice uplatnila požadavek na výstavbu protihlukové stěny. Pražský magistrát ovšem ve zrušeném rozhodnutí tuto podmínku formuloval natolik vágním a nevynutitelným způsobem, že fakticky umožnil provoz na pozemní komunikaci po celou stanovenou dobu bez realizace protihlukové stěny. Podle soudců NSS tak magistrát nedostál své povinnosti účinným způsobem hájit veřejný zájem na ochraně veřejného zdraví a šetřit práva a oprávněné zájmy dotčených osob. Pokud je zkušební provoz povolován na delší dobu, jako se tomu stalo v tomto případě, je podle soudu také potřeba, aby správní orgán délku zkušebního provozu odůvodnil.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu se nijak nevyjadřoval k rozhodnutí, na jehož základě je příslušná část silničního okruhu kolem Prahy užívána v současné době, ani ke zkušebnímu provozu jiných dopravních staveb v České republice.

Informace k rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 31. 5. 2016,sp.zn. 4 As 17/2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Nelegální migrace do zemí EU včetně ČR v roce 2017 poklesla

19:06 Ministerstvo vnitra: Nelegální migrace do zemí EU včetně ČR v roce 2017 poklesla

Vláda ve středu 18. července projednala pravidelnou zprávu Ministerstva vnitra o situaci v oblasti m…