Nemocnice České Budějovice se zapojí do Evropského antibiotického dne /týdne

18.11.2018 19:31

Ve dnech 18. až 25. listopadu se uskuteční Evropský antibiotický týden, jehož účelem je snaha oslovit a ovlivnit širokou laickou i odbornou veřejnost, podávat důkazy o dopadech nadbytečné spotřeby antibiotik a pokusit se omezit nepříznivý vývoj v jejich spotřebě i narůstající rezistenci mikroorganizmů. K osvětové akci se připojí Antibiotické středisko Nemocnice České Budějovice ve spolupráci s nemocniční lékárnou.

Nemocnice České Budějovice se zapojí do Evropského antibiotického dne /týdne
Foto: mane.cz
Popisek: nemocnice České Budějovice
reklama

Uskuteční se edukativní semináře pro veřejnost i lékaře, v čekárnách ambulancí budou umístěny plakáty upozorňující na nesprávné zacházení s antibiotiky, propagace bude vedena i formou rozhovoru pro Český rozhlas.

„V nemocnici existuje Antibiotický tým, který se celoročně pravidelně schází k řešení problematiky přístupů k antibiotickým terapeutickým postupům. Přesto je nutná trvalá osvěta v globální snaze snižovat antibiotickou preskripci, i když problém je daleko komplexnější, neboť antibiotika jako degradační produkty se dostávají do přirozeného životního prostředí i cestou rostlinné a živočišné výroby, jejich metabolity i celé molekuly lze detekovat v odpadních vodách. Vyhnout se jejich účinku je tedy doslova nemožné,“ říká MUDr. Magdalena Horníková, vedoucí Antibiotického střediska Nemocnice České Budějovice, a.s.

Antibiotická rezistence se v současnosti stává jednou z největších hrozeb ohrožení zdraví. Baktérie získávají postupně schopnost odolávat dostupným antibiotikům. Důvodem je mnohdy nevhodná a opakovaná aplikace antibiotik i v případech, kdy to není nutné.

V letošním roce je cílovou skupinou zájmu EAAD podávání antibiotik u dětí s důrazem na jejich výchovu ke správnému podávání, dávkování, uzpůsobení denního režimu při antibiotické léčbě. Smyslem tohoto zaměření je ovlivnit návyky v užívání antibiotik již od útlého věku.

O tom, jak správě užívat antibiotika, čemu se vyvarovat a tak dále, bude informovat také lékárna českobudějovické nemocnice. „U dětských pacientů je důležité dbát na to, aby dítě odpočívalo při léčbě i po ní a dodržovalo režimová opatření,“ informuje PharmDr. Ondřej Pavlíček, Ph.D. a dodává, že aby byla léčba antibiotiky úspěšná, je nutné dodržet nejen přesné dávkování, ale případně také upravit jídelníček či změnit užívání jiných léků. Stejně tak třeba striktně dodržovat intervaly mezi dávkami. Platí to jak pro děti, tak i dospělé.

Vhodným doplňkem antibiotické léčby jsou probiotika, která jsou v lékárně k dispozici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cení správa: Celníci zjistili nelegálně pracující cizince na Plzeňsku

13:20 Cení správa: Celníci zjistili nelegálně pracující cizince na Plzeňsku

Celkem 18 nelegálně pracujících cizinců odhalili plzeňští celníci v průběhu uplynulého týdne.