Nemocnice Na Františku podepsala s VZP smlouvu na čtyři roky. Chystá se její rozvoj

14. 11. 2019 8:24

Nemocnice Na Františku se dohodla se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a po šesti letech znovu získala víceletou smlouvu o poskytování a úhradě zdravotních služeb.

Nemocnice Na Františku podepsala s VZP smlouvu na čtyři roky. Chystá se její rozvoj
Foto: Nemocnice Na Františku
Popisek: Nemocnice Na Františku
reklama

Podle ní bude pojišťovna nemocnici hradit péči za své pojištěnce až do konce roku 2023, poté bude možné smlouvu prodloužit. Zdravotnické zařízení, které podle původních plánů již nemělo touto dobou ve své současné podobě fungovat, tak opět dostalo šanci na další existenci.

Od roku 2013 až dosud dostávala Nemocnice Na Františku od VZP smlouvu vždy jen na rok. Osud tohoto zařízení byl navíc v posledních letech nejistý. Nejprve mělo být provozováno soukromým subjektem. Poté se mělo stát nemocnicí následné péče, která by poskytovala služby výhradně dlouhodobě nemocným, čímž by pacienti přišli o celé spektrum zdravotních služeb, jež jim nemocnice v současné době nabízí, včetně akutních lůžkových oddělení či nepřetržité ambulantní zdravotní služby.

Záštitu nad nemocnicí proto převzal Magistrát hlavního města Prahy, který se s městskou částí Praha 1 dohodl na převzetí nemocnice pod svou správu. Převod se nyní chystá. Po řadě jednání, kterých se účastnilo vedení nemocnice společně s magistrátem, byla vypracována koncepce rozvoje nemocnice pro období 2020–2024, na základě které VZP souhlasila se zachováním zařízení a s uzavřením smlouvy na čtyři roky. 

„Nemocnice Na Františku nám předložila poměrně rozsáhlou koncepci jejího budoucího směřování, nad kterou jsme dlouho diskutovali. Zpracovali jsme podrobnou analýzu zdravotního stavu obyvatel Prahy a posuzovali vývoj nových lékařských oborů a lékařské techniky v dotčeném regionu. Došli jsme k závěru, že nemocnice je poměrně významným subjektem poskytujícím akutní péči na území hlavního města Prahy. V tuto chvíli rozhodně neuvažujeme o jejím převedení na nemocnici následné péče, naopak podporujeme, aby se ještě více profilovala v urgentní péči,“ říká ředitel regionální pobočky VZP pro Prahu a Středočeský kraj Jan Bodnár. 

„Pražská regionální pobočka VZP nám dala šanci dokázat, že i menší městská nemocnice má v pražském zdravotnictví své místo. Smlouva s největší českou zdravotní pojišťovnou představuje jistotu, kterou nemocnice v nadcházejícím období potřebuje pro svou stabilizaci a rozvoj. Více než polovinu našich pacientů tvoří právě klienti VZP. Od této pojišťovny tedy nemocnice dostává největší podíl peněz,“ vysvětluje pověřený ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart. 

Nová koncepce Nemocnice Na Františku pro období 2020–2024 byla schválena 20. dubna 2019 městskou částí Praha 1 a magistrátem. Podle ní by měl být v nemocnici zřízen urgentní příjem typu B, stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, lékařská služba první pomoci a lékárna s nepřetržitým provozem. Dále by zde mělo vzniknout oddělení ARO, lůžkové oddělení plastické chirurgie a lůžková rehabilitace. 

V současné době má nemocnice 159 lůžek, z toho 113 lůžek akutní péče a 46 lůžek následné péče. Poskytuje nepřetržitou zdravotní péči pacientům s problémy chirurgického, ortopedického či interního charakteru a také dlouhodobě nemocným. Provozuje též řadu odborných ambulancí a poraden. Je předním českým pracovištěm pro chirurgickou léčbu karcinomu prsu, rakoviny tlustého střeva a konečníku. Ročně je v nemocnici ambulantně ošetřeno kolem 80 tisíc pacientů a přibližně 5,5 tisíce nemocných je zde hospitalizováno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM předal areál Richtrových bud v Krkonoších Policejnímu prezidiu

22:45 ÚZSVM předal areál Richtrových bud v Krkonoších Policejnímu prezidiu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Trutnově předal areál Richtrových bud v P…