Nemocnice Písek byla oceněna za svou péči

24.01.2014 16:42

Třetí místo v celostátní soutěži s názvem Bezpečná nemocnice získala za loňský rok Nemocnice Písek, a. s. Toto jihočeské zdravotnické zařízení uspělo v ošetřovatelsko-medicínské části se svým projektem „Sledování vlivu nutriční podpory v rámci péče o oslabené pacienty“.

Nemocnice Písek byla oceněna za svou péči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

Celostátní soutěž s názvem Bezpečná nemocnice vyhlásil vloni už pošesté Kraj Vysočina ve spolupráci se Spojenou akreditační komisí, společností Johnson & Johnson, projektem HOPE – Česká republika a Českou asociací sester. Cílem akce je upozornit na možná rizika při poskytování zdravotních služeb, a to jak rizika pro pacienty, tak pro personál, včetně předání všech informací souvisejících s bezpečím v lůžkových zdravotnických zařízeních. Jedná se o předání tzv. dobré praxe v oblasti zdravotnictví. Soutěž byla rozdělena na dvě odborné sekce: technicko-provozní a ošetřovatelsko-medicínskou. Projekty bylo možné přihlásit od 1. července 2013 do 31. října 2013.

„Projekt, který v soutěži uspěl, řeší proces nutriční péče v našem zařízení,“ uvedl Jiří Holan, ředitel Nemocnice Písek. Nutriční péče představuje celkový koncept výživy během hospitalizace pacienta. „Jsme přesvědčeni, že investice do správného stravování se jednoznačně odrazí do větší úspěšnosti i zkrácení hospitalizace a samozřejmě i do snížení celkových nákladů na léčbu. Toto naše přesvědčení jsme podložili výsledkem vlastní půlroční studie u vybraných pacientů a diagnóz,“ upřesnila místopředsedkyně představenstva písecké nemocnice Dana Čagánková. Doplnila, že se do projektu zapojily oddělení léčebné výživy a stravování, oddělení chirurgie a ortopedie. Nemocnice projekt připravovala na podzim roku 2012 a data sbírala od ledna do června 2013 s vyhodnocením v září 2013.

Mezi sledované parametry v rámci studie patřil nutriční stav, doba hospitalizace, pooperační komplikace a náklady na léčbu. Intervenovaní pacienti byli vybíráni podle DRG diagnóz – operace tlustého střeva nebo žaludku, ileus (zauzlení střev, střevní neprůchodnost), dekubity (proleženiny), stomie (vývod), ischemická noha na chirurgickém oddělení a zlomenina krčku na ortopedickém oddělení. Pacientům byl po dobu 14 dnů podáván Nutridrink Compact Protein v počtu 2 kusy na den. Sledovaná skupina této studie obsahovala 72 pacientů a data byla porovnávána s kontrolní skupinou (144 pacientů se stejnými DRG diagnózami) z předchozích období.

„Z výsledků vyplývá, že sledovaná skupina vykazovala statisticky významně nižší výskyt komplikací a zkrátila se doba hospitalizace. Pokud jde o náklady, tak sledovaná skupina logicky vykazovala nižší náklady na léčbu pacienta než skupina kontrolní,“ upřesnil ředitel Holan.

Nemocnice Písek, a. s., se kvalitou a bezpečností poskytování zdravotní péče zabývá dlouhodobě. Je již několik let akreditována Spojenou akreditační komisí ČR a vlastní pro všechny své laboratoře akreditaci dle ČSN EN ISO 15189:2007. O vysokém standardu nemocnice svědčí i získání certifikátu České lékařské komory „Nemocnice 21. století“, Certifikátu Bezpečná nemocnice - používání pouze bezpečnostních kanyl, ocenění Firma Písecka a Certifikátu Lékař roku 2011 ČR v kategorii nemocnic Významné prvenství si odnesla Nemocnice Písek, a. s. z loňského srovnání kvality poskytované diagnosticko-léčebné péče napříč Evropskou unií, označované zkratkou DUQUe. Z celkových 240 sledovaných zdravotnických zařízení z 8 států Evropské unie skončila na 15. místě, mezi regionálními nemocnicemi stejného typu  obsadila dokonce v EU první místo. V této celostátní soutěži Bezpečná nemocnice se na pomyslné bedně umístila z pěti ročníků již čtyřikrát.

V Nemocnici Písek, a. s., jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno 11 300 pacientů. Lékaři zde provedou 10 tisíc operačních zákroků a téměř 200 tisíc ambulantních vyšetření. Loni se zde narodilo 836 dětí. Nemocnice disponuje kapacitou 358 akutních lůžek, 41 lůžek následné péče a 20 sociálních lůžek.

Nemocnice Písek, a. s., je držitelem akreditace SAK ČR. Všechny nemocniční laboratoře jsou pak akreditovány ČIA.

Zařízení má 744 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. V roce 2013 nemocnice investovala do svého rozvoje 40 milionů korun, od roku 2008 celkem 315 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okresní hospodářská komora Most zvolila své vedení na další tři roky

22:27 Okresní hospodářská komora Most zvolila své vedení na další tři roky

Dne 17. 09. 2020 se konalo v hotelu CASCADE v Mostě volební Shromáždění delegátů Okresní hospodářské…